Zpět      Tisk     Všechny články

Krátké depeše

4.9.2009 v 13:38

20. Mistrovství Čech mládeže V ŠACHU do 16 let,
HARRACHOV FIDE OPEN a NÁRODNÍ OPEN 2009

[Harrachov]
Všechny turnaje se uskuteční od 24. do 31. října 2009 v Harrachově v Hotelu Skicentrum.

Pro účastníky turnajů a jejich doprovody jsme připravili bohatý šachový i nešachový doprovodný program. Připravili jsme simultánky s IM a dalšími osobnostmi šachu, 4 tematické přednášky, bleskový turnaj, řešitelskou soutěž, soutěž v hádání tahů, dva společenské večery s naší oblíbenou skupinou Český Slavoj, výlet lanovou dráhou z Harrachova na Čertovu Horu a to zdarma, prohlídku velkých skokanských můstků, návštěvu muzea skla, exkurzy do sklárny a pivovaru Novosad, návštěvu Hornického muzea, tradiční fotbalový turnaj, závody na horských koloběžkách a další zajímavé akce.Pro účastníky Mistrovství i obou OPENů bude zdarma k dispozici WIFI připojení.

 • Neobvyklá podívaná se naskytla počátkem září návštěvníkům Harrachova.
  [Harrachov]
  Technici Skupiny ČEZ  tam s pomocí vrtulníku měnili  příhradové stožáry vedení vysokého napětí v nedostupném terénu chráněného území KRNAPu. Do vzduchu se dostalo 8 t oceli o celkové délce 60 m. Čtyři obrovské ocelové stožáry  (každý  má hmotnost  cca 2 t a výšku 15 m) byly umístěny na betonové základy pomocí letecké techniky. Neobvyklou instalaci příhradových stožárů  si vyžádal nepřístupný horský terén.

  Téměř kilometr nového vedení vysokého napětí 35 kV posílí spolehlivost dodávek elektrické energie do Harrachova a jeho okolí. Celková rekonstrukce vedení s využitím stávající trasy zahrnuje  výměnu podpěrných bodů, nahrazení dřevěných stožárů a obnovení lesního průseku. Současně budou vyměněny vodiče, konzole a izolátory.

  Hrad Chojník - tip na výlet
  [Jelení Hora]
  Poloha hradu Chojnik je neobvykle malebná, objekt leží na vrcholu hory se stejným názvem (627 m n.m.), jejíž strmá úbočí vytvářejí propasti se svislými stěnami, hluboké až 150 m.

  http://www.mesto-harrachov.cz/foto-galerie/albums/uzivatele/Chojn%C3%ADk3.JPG
  http://www.mesto-harrachov.cz/foto-galerie/albums/uzivatele/Chojník6.JPG
  http://www.mesto-harrachov.cz/foto-galerie/albums/uzivatele/Chojník7.JPG
  http://www.mesto-harrachov.cz/foto-galerie/albums/uzivatele/Chojník9.JPG

  Lišejníky vrchu Chojníku
  Lišejníky jsou dlouhověkými organismy, které dokážou přežívat na stanovištích s extrémními přírodními podmínkami i po celá staletí. Na hoře Chojníku na rozhraní Krkonoš a Jelenohorské kotliny tyto drobné organismy tvoří část historie přírody tohoto území. Některé z nich se tam vyskytují po několik století a jejich stélky jsou vystaveny trvalým vlivům, které přináší přítomnost člověka.

  Nejenom kvůli zajímavým a vzácným druhům lišejníků, ale také vzhledem k cenné flóře a fauně hory Chojníku je vhodné přijmout opatření eliminující škodlivý vliv znečištění a přitěžující přítomnosti člověka. Aby bylo možno i pro budoucnost zachovat taková místa, jakým je vrch Chojník, musí se zlepšit především ekologické cítění a vědomí lidí, a to jak návštěvníků hor, tak místního obyvatelstva.

  Nebezpečný šťovík
  [Krkonoše]
  Sekání horských luk a postřik chemickou látkou Roundup je v Krkonoších nejúčinnější zbraní proti rozšiřování šťovíku alpského. "Dřevaři využívali šťovík jako krmivo pro svůj dobytek. Po druhé světové válce zaniklo luční hospodaření a šťovík se začal v Krkonoších nekontrolovaně rozrůstat. Nyní se šťovík vyskytuje hlavně v blízkosti horských bud, kde likviduje původní rostliny i živočichy, řekl mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný.

  Správa parku připravuje projekt na mapování a likvidaci invazivních rostlin ve třetí a druhé zóně chráněného území. Na projekt chce získat peníze z Evropské unie. Při vyhledávání invazivních rostlin se zaměří na okolí vodních toků, obydlené části obcí, rumiště, úložiště materiálů a manipulační prostory.


  © SVS Severočeská vodárenská společnost
  [Souš]
  (SVS) dokončila v Libereckém kraji největší vodárenskou akci, na kterou přispěla Evropská unie. Do ročního zkušebního provozu předala opravenou úpravnu vody Souš. Byla poslední částí miliardového projektu Lužická Nisa, který dále zahrnoval modernizaci a rozšíření čistírny odpadních vod v Liberci a dostavbu kanalizace v Liberci a sousedním Jablonci nad Nisou. Obě tyto akce skončily již v roce 2009, uvedl generální ředitel SVS Miroslav Harciník.

  Podle předsedy představenstva Severočeské vodárenské společnosti Petra Skokana je úpravna jedním z hlavních zdrojů pitné vody pro Liberec a Jablonec a do budoucna i pro Harrachov. "Zásobuje pitnou vodou asi 100 000 lidí, to je čtvrtina obyvatel Libereckého kraje," poznamenal Skokan s tím, že investice zaručí splnění nových českých i evropských norem.

  Krkonošským cyklobusům pomalu končí šestá sezona.
  [Krkonoše]
  V září jedou cyklobusy vždy ve čtvrtek a o víkendech. Jak na páteřní trase, tak na navazujících linkách z Jilemnice na Mísečky, z Vrchlabí do Špindlu a z Trutnova na Pomezní Boudy. Počet cykloturistů v Krkonoších narůstá a cyklobusy od června do září najedou téměř 60 tisíc kilometrů. Zastavují ve 38 obcích a na 123 autobusových zastávkách. Za uplynulé pětileté období již přepravily zhruba 156 tisíc osob a 18 tisíc jízdních kol. Podrobné jízdní řády lze nalézt na www.krkonose.eu.

  Krkonošským cyklobusům pomalu končí šestá sezona
  TIP: Z Harrachova se můžeme i s kolem pohodlně vyvézt na Čertovu horu a vydat se na pětadvacetiki­lometrový výlet za výhledy západních Krkonoš. Asi po 200 metrech se dostaneme na cyklotrasu č. 4 (značení KRNAP) a vydáme se okolo Janovy skály, nad Studenovem na Ručičky. Napojíme se na hlavní trasu 1A a přes Dvoračky přejedeme do sedla pod Dvoračkami. Odbočíme vpravo na trasu č. 6 a přes Rezek sjedeme do Hrabačova. Kdo chce pokračovat do výchozího bodu na kole, zatočí vpravo, ostatní mohou počkat na cyklobus (18.40).

   


  V krkonošské kuči
  [Historie Krkonoše]

  Básník, prozaik a také překladatel z blízkých i velmi vzdálených literatur Emanuel Lešehrad (1877–1955) napsal k našemu překvapení i zcela prosté vyprávění odehrávající se v našich nejvyšších horách. V poněkud archaicky nazvané povídce V krkonošské kuči zpracoval dopisy přítele vojáka (tak zní podnázev), příslušníka vojenské jednotky, která krátce po 1. světové válce hlídkovala v západních Krkonoších.

  Přestože bylo jen krátce po převratových událostech roku 1918 a vzniku Československé republiky, jež se ustavila proti vůli německých obyvatel Čech, vládl v Krkonoších čilý turistický ruch. Emanuel Lešehrad jej líčí barvitě, živě, s vtipem a humorem a s mnoha podrobnostmi, které zaujmou jistě každého milovníka historie Krkonoš.   VYPRÁVĚNÍ ČTĚTE

  [ dh ] zdroje: Ekolist, Krkonoše - Jizerské hory, denik.cz

  Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS