Zpět      Tisk     Všechny články

Nové možnosti turistiky

31.8.2009 v 12:56

Jak se ještě více přiblížit přírodě a zajistit si netradiční pohled na současný svět? Jak uspokojit zájem poznat nepoznané? V Krkonoších i Podkrkonoší nabízí typ rekreace mimořádně vhodný pro lidi dnešní doby – aktivní pobyt v přírodě, při kterém si člověk duševně odpočine.

V Krkonoších a Podkrkonoší hospodaří na farmách a o své zvířecí přátele se stará řada šikovných lidí. Umožňují strávit volný čas ve zdravém prostředí českého venkova a zároveň získat zajímavé znalosti a zkušenosti. Ekoturistika a hipoturistika jsou ideální formy rodinné dovolené.

Už z minulosti je kůň znám jako ušlechtilé zvíře tvořící součást života člověka. I nyní přibývá zájemců, kteří dají přednost dovolené v tuzemsku s ekologickou formou turistiky. Vždyť právě netradiční pohled na oblé vrcholy hor i jejich podhůří zažijete při jízdě na koních. 

Krkonoše – svazek měst a obcí ve spolupráci s Královéhradeckým krajem, jako donátorem, připravuje nový propagační materiál. Na formátu A5, na 40 stranách, v nákladu až 10 000 kusů, ve čtyřech jazykových mutacích, vzniká orientační brožura „Ekoturistika, agroturistika a hipoturistika v Královéhradeckém kraji“.

Spoluzpracovatelka materiálu Klára Kroupová, ředitelka Regionálního informačního centra Krkonoše se sídlem ve Vrchlabí, k tomu doplnila:

“Poskytne návštěvníkovi informace o možných formách ekoturistiky, agroturistiky a hipoturistiky. Stane se vhodným nástrojem pro prodloužení turistické sezony s rovnoměrnějším rozmístěním návštěvníků po regionu. Bude obsahovat mapky oblasti, kontakty na podnikatele, ale i informační centra Krkonoš a Podkrkonoší, označení a popis služeb poskytovatelů, ale i různé nabídky balíčků.“

 

Ekoturistika je jednou z reakcí na tzv. konvenční turistiku, která nehledí na kulturní či přírodní souvislosti. Hlavními principy ekoturistiky jsou minimalizace dopadů turistiky na životní prostředí a kulturní tradice obyvatel v navštívené oblasti. Důraz je kladen na úspory přírodních zdrojů a zapojení místních obyvatel do procesu ekoturistiky.
Hipoturistika je poměrně mladým odvětvím v oblasti cestovního ruchu a až v posledních letech začíná nabírat na významu. Je to nový způsob trávení volného času na koňském hřbetě, přičemž se jedná o pobyt v přírodě a převažuje zde poznávací složka nad sportovně – technickou.

 

[ dh ]

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS