Zpět      Tisk     Všechny články

Přivaděč vody ze Souše

30.7.2009 v 10:48

Harrachov staví nový přivaděč vody za téměř 90 milionů korun

Výstavbu nového takřka 13 kilometrů dlouhého vodovodního přivaděče pro Harrachov zahájila včera v Kořenově Severočeská vodárenská společnost (SVS).

Po dokončení přivaděče přestane oblíbené turistické středisko trápit špatná kvalita a nedostatek vody.

„V létě jí máme dostatek, ale není kvalitní. Potýkáme se hlavně se splachy, kdy po vydatných deštích povrchová voda zaplaví úpravnu vody, která si s nečistotami neumí poradit. V zimě zase přívodní zdroje zamrzají a především větší odběratelé proto nemají dostatek vody,“ popsal místostarosta Harrachova Přemek Vodseďálek (SNK)

Harrachov má sice jen zhruba 1 700 stálých obyvatel, ve špičkách turistické sezóny v zimním období ve městě přebývá až 12 tisíc lidí. Harrachov je napájený ze dvou místních řek – Mumlavy a Bílé vody. „V okolí Harrachova ale nejsou další vhodné vodní zdroje, anebo v zimě zamrzají. Proto jsme se rozhodli vybudovat 13 kilometrů dlouhý přivaděč od přehrady Souš, jež zásobuje vodou i Liberec a Jablonec,“ řekl generální ředitel SVS Miroslav Harciník.

Výstavba přivaděče si vyžádá skoro 90 milionů korun bez DPH a je dražší než jiné podobně dlouhé stavby. „Je to dáno tím, že trasa vede chráněným územím, terén je velmi složitý a kvůli počasí se musí potrubí ukládat do větší hloubky, než je obvyklé,“ řekl Milan Hruša, technický ředitel Severočeských vodovodů a kanalizací (SčVK), jež budou přivaděč po dokončení provozovat. V průměru poteče potrubím do Harrachova 30 litrů za sekundu a ve špičkách až 40 litrů za sekundu.

Přivaděč prochází chráněným územím se vzácnou přírodou a na některá místa nesmí těžká technika. Výkopy se tam budou dělat ručně. Přivaděč začíná v nadmořské výšce 750 metrů na Souši, v Kořenově - Polubném stoupá až do 785 metrů a klesá na 624 metrů k řece Jizera. Potrubím se dostane do Harrachova až 40 litrů pitné vody za sekundu.

Práce na potrubí mají skončit v říjnu příštího roku.

V Harrachově se kromě výstavby nového přivaděče bude letos a v příštím roce také rekonstruovat čistírna odpadních vod a vymění se část nevyhovujícího vodovodního potrubí a kanalizace.

 

[ dh ] zdroj: mediafax

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS