Zpět      Tisk     Všechny články

Na túru lze vyjet i na vozíku

7.7.2009 v 08:10

Túra v Krkonoších nemusí být jen výsadou pěších turistů. Krásy našich nejvyšších hor mohou na řadě míst obdivovat také vozíčkáři. Dobře přístupné trasy vhodné pro lidi na vozíku nabízejí například Harrachov, Špindlerův Mlýn, Janské Lázně nebo Pec pod Sněžkou. Ale vozíčkáři mohou po domluvě se správci národního parku vyrazit prakticky kamkoli. Záleží jen na nich, na jak náročnou vyjížďku se cítí.

„Historicky první horská trasa v Krkonoších upravená i pro vozíčkáře vede údolím Bílého Labe. Je na ní několik odpočinkových míst se speciálním vybavením pro hendikepované návštěvníky na invalidních vozících,“ informoval vedoucí terénní služby Krkonošského národního parku Jaromír Gebas.

Nástupní místo vycházkové trasy najdou zájemci u horské silnice na Špindlerovu boudu. U odbočky k Dívčí lávce stačí jen zahnout doprava do údolí Bílého Labe. Přibližně 2,5 kilometru dlouhá trasa směrem k Boudě u Bílého Labe má poměrně dlouhé a táhlé stoupání, které však nepřesahuje 5 promile, takže asfaltová komunikace umožňuje relativně klidný pohyb na elektrickém i klasickém vozíku.„Vozíčkáři mohou vyzkoušet i vycházkovou trasu do Labského dolu, i když ta pro ně přímo určena není. Až po Pudlavu je však na vozíku také dobře sjízdná,“ poradil Gebas.

V Harrachově je pro vozíčkáře vhodná cesta kolem Mumlavy až k Mumlavskému vodopádu. „Ale vozíčkáře jsme schopni pustit v podstatě kamkoliv. Záleží jen na nich, na co si troufnou. Nejlepší je, když nám předem zavolají, my jim sdělíme informace o profilu a náročnosti vybrané trasy a domluvíme se předem na všech podrobnostech,“ uvedl šéf krkonošských strážců.

Správci parku rovněž umožňují vozíčkářům, aby se bez problémů dostali na výchozí místa zamýšlených túr. „Třeba je necháváme vyjet jejich vozidly až na Zlaté návrší, kam je běžná doprava s výjimkou linkových autobusů vyloučena. Na Mísečkách jim poskytneme jednorázové povolenky k vjezdu. Ze Zlatého návrší potom mohou jet po asfaltové komunikaci až k Labské boudě a k prameni Labe,“ upozornil Gebas.

Přes tři kilometry dlouhou trasu ze Zlatého návrší k prameni Labe předloni absolvovalo dokonce 33 vozíčkářů najednou. „Lidé se k nám chovali skvěle. Personál Vrbatovy boudy nám dokonce dal symbolické dřevěné medaile. Oceňovali, že jsme si na takovou túru na vozících troufli,“ uvedl organizátor akce Jan Pelikán ze sdružení Sportem proti bariérám z Nové Paky.

19.7.2009 se uskuteční výstup k prameni Labe a zároveň pokus o překonání minulého rekordu z r. 2007, kdy dojelo 33 vozíčkářů k prameni Labe více zde

Přesto túry v Krkonoších podle něj nejsou vhodné pro každého vozíčkáře. Ti na mechanických vozících musí být dost fyzicky zdatní. A túra se také neobejde bez doprovodu lidí, kteří vozíčkářům v případě potřeby pomohou s překonáním překážek nebo rozmarů počasí.
„Uvažovali jsme dokonce i o výjezdu na Sněžku. Ale nakonec jsme do toho nešli, protože na dlážděné Jubilejní cestě k vrcholu by se vozíky zničily,“ řekl Pelikán.

Úspěšný byl naopak nápad packých vozíčkářů svézt se lanovkou na Čertovu horu v Harrachově. „Obsluha lanovky nám vyšla maximálně vstříc. Kvůli snadnějšímu nástupu nám zastavovali sedačky. Patnáct našich členů se projelo lanovkou nahoru a dolů. Byl to pro ně obrovský zážitek,“ uvedl člen packého sdružení.
Sám si jej ale dopřát nemohl, protože vzhledem ke svému postižení musí používat elektrický vozík a s ním se lanovkou jet nedá. „Lanovkou mohou jet pouze ti, kteří mají vozík mechanický, zvládnou přelézt na sedačku a vozík složí a přepraví. I k jízdě lanovkou je samozřejmě nutný asistent,“ upozornil Pelikán.

[ dh ] zdroje: mfdnes,spb-cr.cz

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS