Zpět      Tisk     Všechny články

Do Polska opět pojedou vlaky

1.7.2009 v 09:17

Z Harrachova do Polska opět pojedou vlaky

Již na podzim bude připravena k provozu železniční trať mezi Harrachovem a polskou Sklářskou Porebou. Informoval o tom o víkendu v Kořenově starosta Sklářské Poreby Arkadiusz Wichniak.

Naposledy tu vlaky jezdily v roce 1945. Česká a polská strana připravily projekt na rekonstrukci tratě a získaly peníze z Evropské unie.Hasiči Skicentrum

Oprava šestnáctikilometrové trati stála 5 milionů eur „Celkem stála rekonstrukce šestnáctikilometrového úseku mezi Harrachovem a Sklářskou Porebou 5 milionů eur. Dotace z Evropské unie činila 85 procent z této částky, konkrétně 4,2 milionu eur,“ konstatoval starosta Sklářské Poreby Arkadiusz Wichniak. „Už máme v Polsku hotových pět kilometrů trasy. Práce by měly být ukončeny koncem října,“ sdělil starosta.

Pravidelné přímé vlaky z Tanvaldu přes Harrachov do Sklářské Poreby, a pak dále do Jelení Hory začnou jezdit na jaře příštího roku.

Trať byla vybudovaná v roce 1902 a patřila k nejmodernějším v Evropě. Na dnešním českém území z Tanvaldu do Kořenova zajišťovaly dopravu ozubnicové lokomotivy, v současném Polsku byla trať plně elektrizovaná. O obnovu tratí usilují starostové na obou stranách hranice již od roku 1991.

Společnost Jizerky pro vás uspořádala během víkendu na kořenovském nádraží akci nazvanou Česko-polské partnerství na železnici.

Lidé si mohli prohlédnout muzeum ozubnicové železnice či se projet po drezíně. Vrcholem programu byla nostalgická jízda z Tanvaldu přes Kořenov, Harrachov až k ke státní hranici s Polskem. Tady si účastníci projížďky prohlédli ještě původní koleje a byli překvapeni jejich poměrně dobrým stavem.

 

[ dh ] zdroj: mfdnes

Česko-polská železnice Trať z Harrachova do Polska má šanci na obnovu 
Do Polska po železnici Rekonstrukce železniční tratě mezi Harrachovem a Szklarskou Porębou bude zahájena ještě letos 
Do Polska vlakem Obnovení železničního spojení mezi Harrachovem a městy v Polsku nic nebrání 

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS