Zpět      Tisk     Všechny články

Prázdniny v Harrachově

28.7.2009 v 08:09

Harrachov – Hlavní město západních Krkonoš

Byť se Harrachov pyšní heslem „Středisko zimních sportů a rekreace“ i v ostatních ročních obdobích toto horské středisko svým obyvatelům a návštěvníkům má co nabídnout z různých aktivit. Svým umístěním, pestrostí nabídky přírodních a návštěvnických zajímavostí se právem dá nazvat titulem – Hlavní město západních Krkonoš.

Harrachov město

Ve svých počátcích byl Harrachov ryze sklářskou obcí ukrytou v hlubokých krkonošských hvozdech. Dnes je to jedno z největších českých rekreačních středisek, kde se pravidelně konají významné sportovní lyžařské (především skokanské) podniky. Historie lyžování zde má více než stoletou tradici, ale již dávno předtím byl Harrachov místem pro výlety a dovolené mimo zimní čas a k této tradici se kromě špičkového vyžití v zimě chce Harrachov vracet po převažující část roku.

Bílá skálaV letní sezoně neztrácí Harrachov svoje kouzlo, neboť lyžaře tu bleskurychle vystřídají pěší turisté a milovníci cykloturistiky. Svýmzázemím dokáže toto horské středisko uspokojit bezpochyby i ty nejnáročnější návštěvníky. Čekají tu na návštěvníky kvalitní služby v oblasti ubytování a gastronomie, a to navíc v českých, na turisticky frekventované horské středisko v mimořádně příznivých cenách.

Množství turistických tras a cyklotras v okolí Harrachova nabízí příjemné výlety do blízkého i vzdálenějšího okolí. Dostupnost těchto tras na obdobně značené turistické cesty v sousedním Polsku dává tomuto místu označení „Ráj turistů bez hranic“. Z Harrachova vyjíždějí v letní sezoně po svoji páteřní trase linky dnes již velmi oblíbených krkonošských cyklobusů.

Bohatství Harrachova můžeme objevovat vpřekvapivě husté koncentraci míst, která rozhodně stojí za vidění a návštěvu. Skutečnou perlou je areál v této době nejstarší provozu držené sklárny na území naší země. Tato téměř tři sta let stará sklářská huť nedílně spojená s unikátní více než sto let funkční historickou brusírnou skla, která je poháněna transmisemi a vodní turbínou. Bohatou historii sklárny též věrně dokládá expozice muzea skla, jeho součástí je zde po několik let muzeum harrachovského lyžování, které Vám znamenitě přiblíží tradice zimního sportování se spoustou závodnických trofejí.

Muzeum ski a skla
Zajímavosti Harrachov
Šindelka
Zajímavosti Harrachov
Hornické muzeum
Zajímavosti Harrachov


A to rozhodně není vše, co tento ojedinělý areál nabízí. Od roku 2002 zde byl postaven minipivovar s restaurací. Novinkou posledních dvou let tu jsou jedinečné pivní lázně, které navazují na před lety přerušenou tradici lázeňství v tomto horském středisku.
Dalším zajímavým zastavením v tomto horském středisku je expozice lesnického a mysliveckého muzea Šindelka, turisté jej objeví hned naproti autobusovému nádraží při cestě k Mumlavskému vodopádu.
Historii dolování průmyslových rud dokonale návštěvník pozná při návštěvě hornického muzea a prohlídkové štoly.

V létě jsou pro aktivně založené návštěvníky k dispozici tenisové kurty, dvě minigolfové i golfové devítijamkové hřiště, hřiště pro plážový volejbal. Nechybí tu ani koupaliště, autokemp s celoročním provozem. Nejen tyto aktivity jsou vhodné pro široké spektrum návštěvníků (rodiny s dětmi apod.) Mezi hlavní turistická lákadla se řadí čtyřsedačková

Lanovka

lanová dráha na Čertovu horu, jízdou na ní si navíc návštěvník zpestří pohledem na impozantní areál velkých skokanských můstků. V oblasti outdoor a advanture aktivit tu bezpochyby hraje prim celoročně provozovaná bodová dráha s lanovým centrem „Monkey park“, v tomto areálu se rovněž návštěvník může kochat jeho nádherným parkovým okolím s jezírkem s rybkami, procházkou po lesním parku s lavičkami a původně zrekonstruovaným lesním potůčkem, který kdysi přiváděl vodu místo vodovodu k jednotlivým chalupám, vantrokem s posuvnými stavidly pro děti a bezplatným dětským lanovým parkem se skluzavkou.


Nově je v Harrachově tzv. Vertical park, zahrnující horolezeckou stěnu či obří houpačku. Nedaleko od města na soutoku řeky Mumlavy s Jizerou je provozováno Lanové centrum proud. Při zdolávání těchto adrenalinových „překážek“ návštěvník okusí nemálo skvělých zážitků. Pro nemalé množství značených vycházkových tras je Harrachov ideálním místem pro trávení rodinné dovolené. Krásnou vycházkou s dětmi je okružní naučná stezka v okolí Mumlavského vodopádu.

Snad každému návštěvníkovi se do vzpomínek na pobyt v Harrachově příjemné vyryje malebnost Anenského údolí.

Zkrátka je toho nemálo co může Harrachov svým návštěvníkům nabídnout, to vše navíc v domácké atmosféře nejvyšších českých hor a buďte si jisti, že za skutečně rozumný peníz. Jinými slovy: pokud do Harrachova zavítá rodina s dětmi, studentská parta nebo třeba klub důchodců, všichni zde naleznou svou parketu za fajn ceny.

[ dh ] Martin Soukup – redaktor Harrachovského zpravodaje, propagace města

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS