Zpět      Tisk     Všechny články

Vzlety upoutaným balonem

11.5.2009 v 06:36

Harrachov má další atrakci pro turisty

Výjimečný pohled na Krkonoše si mohou v Harrachově od soboty užít i turisté, kterým se nechce vystoupat na nějaký kopec nebo rozhlednu. Stačí jen usednout do speciální sedačky upoutaného balonu, který je vynese 85 metrů nad zem. Novou atrakci přivezl do českých hor nizozemský podnikatel Koos van den Berg. Balon bude sloužit turistům po celou sezonu, nesmí však foukat silný vítr, řekl ČTK.

"Ve španělských letoviscích nebo v Berlíně jsou vzlety oblíbená zábava, věřím, že nadchnou i Čechy," dodal. Atrakce, která zatím byla vidět v Česku jen v Praze, má podle něj doplnit nabídku adrenalinových zážitků v Krkonoších. Holanďan Berg, někdejší motocyklový závodník, provozuje v Harrachově sedm let penzion. Turistům, kteří tam přijíždějí na výlety nebo na lyže, půjčuje také motorky a snowmobily. "Lidé se chtějí bavit a zkoušet něco nového," řekl s tím, že právě v době hospodářské krize je podle něj důležité přicházet s novými věcmi.

Červený balon naplněný heliem je upoután k zemi ocelovým lanem. Pomocí navijáku se ovládá z plošiny. Je určen pouze pro dva pasažéry, ti však nestojí v žádném koši, ale sedí, podobě jako při paraglidingu, v sedačkách zavěšených na hrazdě balonu. Vznášejí se tak vlastně ve volném prostoru.

"Je to úžasný pocit, člověk jen nesmí moc myslet na to, že nemá nic pod nohama," řekl ČTK Václav Tschischka ze Žatce, který si troufl atrakci vyzkoušet jako první, zatímco desítkám ostatních stačilo balon o průměru asi deseti metrů jen pozorovat.

Vzlet ve všemi přípravami trvá asi deset minut. Cena pro jednoho je 450 korun a při plném obsazení balonu o 50 korun levnější. Létat se může při větru do 25 kilometrů za hodinu. Lano, kterým je balon upoután, vydrží zatížení až 8000 kilogramů. Van den Berg odhaduje, že denně využije novou atrakci asi 30 lidí.

 

Další obrázky balonu najdete ve fotogalerii

Leták a ceník


[ dh zdroj ČTK

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS