Zpět      Tisk     Všechny články

Greenway Jizera

5.5.2009 v 09:42

Řeku Jizeru znali lidé již před více než deseti tisíci lety. Keltové jí dali jméno Isora – prudká řeka, což Slované pozměnili na Jizera.

Jako i jiné řeky byla odedávna osou, podle níž procházel život. Nejprve jejím údolím vedly obchodní stezky, později tu začaly vznikat osady. S postupem času, s rozvojem osídlení i ve vyšších polohách, a zejména s rozvojem nezemědělských způsobů obživy, se stupňovalo využití přirozeného říčního koridoru. Na místě stezek vznikají cesty, pak vozové cesty, silnice a v 19. století i železnice. Rozvíjí se využití řeky jako zdroje energie. Do cesty vodě se staví jezy, vznikají továrny a elektrárny. Údolí řeky však přes všechen ten pokrok zůstalo nádherným koutem přírody, kterým je škoda projíždět jen autem či vlakem.

Již dnes se můžete vydat po značených cyklotrasách v blízkosti Jizery Jizerskými horami, Západními Krkonoši, Českým rájem a Polabím až do Prahy.

Stávající cyklotrasy Vás povedou zčásti po silnicích či po nezpevněných cestách, zčásti mimo přirozený koridor Jizery, kde mohou mít i větší převýšení. Nenechte se odradit náročnějšími úseky a vydejte se na cestu. Odhalíte tak kouzlo pojizerské krajiny, její přírodní památky, hrady a zámky, technické pozoruhodnosti a lidovou i církevní architekturu. Sdružení Český ráj a další partneři přicházejí s projektem Greenway Jizera, jehož cílem je vytvoření bezpečného a atraktivního koridoru podél řeky, kterým stojí zato projít pěšky či projet na kole, bruslích, koloběžce nebo proplout na lodi. Chceme Jizeře vrátit její původní funkci!

dscf5216_small.jpg dscf5217_small.jpg dscf5227_small.jpg

V dubnu vydalo Sdružení Český ráj za finanční podpory Nadace Partnerství propagační leták věnovaný cyklotrase podél toku Jizery.

„Cílem propagační skládačky je nabídnout cyklistům turistické atraktivity a služby pro cyklisty podél řeky Jizera a představit dlouhodobý záměr projektu Greenway Jizera. Partneři projektu chtějí do roku 2015 vybudovat zhruba 190 kilometrů dlouhou páteřní cyklostezku v těsné blízkosti Jizery s minimálním převýšením a s multifunkčním využitím,“ přiblížila Pavla Bičíková, odborná konzultantka Sdružení Český ráj.

Green Jizera

Stezka bude začínat v blízkosti pramene Jizery s napojením na polské cyklotrasy a bude pokračovat po soutok s Labem a dále až do Prahy, kde se napojí na transevropské cyklotrasy. Cyklostezka bude sloužit jak návštěvníkům regionů, tak místním obyvatelům při cestě do školy, za nákupem a do práce; budou ji moci vedle cyklistů a pěších využívat v blízkosti měst a turistických center in-line bruslaři a další.

Nově vydaný propagační materiál je určen především cykloturistům, kteří se chtějí vydat na kole koridorem Jizery již dnes a pro své putování využijí stávající, ne vždy zcela vyhovující cyklotrasy.

Propagační skládačka Greenway Jizera - podél řeky za přírodou a historií ZDE ke stažení

[ dh ] zdroj: cesky-raj.info, foto: cyklocesty.cz

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS