Zpět      Tisk     Všechny články

Výhled do širého kraje

20.4.2009 v 08:50

Nejunikátnější soustavu kamenných a železných rozhleden naleznete v Jizerských horách. Nebudeme daleko od pravdy, když budeme tvrdit, že takovýto komplex nemá v České republice, a dokonce ani ve světě obdoby.

Většina rozhleden byla postavena na přelomu 19. a 20. století. Ty první byly zpravidla dřevěné. Řada z nich také po několika letech působení horského klimatu zanikla, jiné byly nahrazeny rozhlednami z kamene či ze dřeva.

Rozhledny Krkonoše - Jizerské hory

Dodnes se o vaši návštěvu uchází rozhledna Štěpánka nad Příchovicemi, která je právem označována za královnu všech rozhleden v Libereckém kraji. Její neobvyklý osmiboký tvar a rozhled do Jizerských hor, Krkonoš, Lužických hor a Labských pískovců ji řadí mezi nejnavštěvovanější rozhledny vůbec.

Neméně krásný výhled se naskýtá z rozhleden Královka nad Bedřichovem, z Černé Studnice u Jablonce nad Nisou, z Bramberku u Lučan nad Nisou, ze Slovanky nad Maxovem nad Nisou, z Frýdlantské rozhledny na Resselově vrchu či z rozhledny na Tanvaldském Špičáku. O tom, že se tyto stavby nevyhýbají ani novodobému umění, svědčí rozhledna Smrk, která stojí na nejvyšším vrcholu české části Jizerských hor, či rozhledna Nisanka, která je kombinována s telekomunikační věží.

Smrk

V Krkonoších se jediná kamenná rozhledna nachází na vrcholu Žalý. Díky relativně velké nadmořské výšce (1 019 m n. m.) je z jejího vrcholu neomezený kruhový výhled, který je označován za jeden z nejlepších v Čechách. Jsou odtud vidět nejen Krkonoše, ale i celé široké okolí, a za dobré viditelnosti dokonce i vrcholky pražských věží. Mapa

V Českém ráji soutěží o vaši přízeň především skalní vyhlídky v Hruboskalsku a Prachovských skalách, ale najdete zde i řadu klasických kamenných či kovových rozhleden. Jednou z nich je vrchol Kozákov u Semil, Kopanina u Frýdštejna, či Tábor u Lomnice nad Popelkou. Ojedinělou vyhlídku nabízí i samo město Lomnice, a to z vrcholu nově zrekonstruovaného skokanského můstku K-70.

Liberecký kraj není jen místo rozhleden, ale i skalních vyhlídek, které vám nabídnou pohled na Jizerské a Lužické hory, na Krkonoše, Český ráj a Máchův kraj. Nevěříte? Přijeďte a přesvědčte se…

 

Tip na výlet Autem na Černou Studnici a odtud pěšky po Černostudničním hřebenu na vyhlídku Terezínka 
Tip na výlet Na Bramberku u Lučan (787 m.n.m), můžeme obdivovat 21 metrů vysokou rozhlednu z žulových kvádrů 

 

 

[ dh ] liberecky-kraj.cz

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS