Zpět      Tisk     Všechny články

Klasický areál Harrachov

1.4.2009 v 08:20

Nově vzniklá společnost (Klasický areál Harrachov) by měla zajistit velmi nákladnou modernizaci klasického areálu v Harrachově, do něhož patří můstky pro skokany a homologované běžecké tratě určené pro závody lyžařů. Vznik společnosti schválili zastupitelé Libereckého kraje.

Plot Harrachov

Hlavní důvod je jasný. Pro závody Světového poháru by zde bez nutných oprav nebylo vyhovující zázemí. Navíc mamutí můstek patří mezi pět můstků těchto parametrů na světě.

Návrh vytvoření neziskové organizace - v tomto případě obecně prospěšné společnosti - tak nepřišel jen od Libereckého kraje, ale také od jednotlivých akcionářů - tedy například od Svazu lyžařů - a také radních Harrachova.

Založení o.p.s. Klasický areál Harrachov je jedinou šancí na záchranu můstků v Harrachově Vzhledem k tomu, že skokanský areál potřebuje v příštích letech rekonstrukci, tak je tento krok nezbytný, jelikož ji můžeme financovat z různých zdrojů, což akciová společnost nemůže,“ vysvětlil námHarrachov Mamuťákěstek hejtmana pro školství a sport Radek Cikl.

Hodnota areálu se pohybuje kolem 70 milionů korun a obecně prospěšná společnost ho získá zadarmo. „To je účetní hodnota. Areál nemá jiný smysl ani využití než je v současnosti a bez nákladných investic by nebylo možné ho v budoucnosti využívat,“ vysvětlil.

Vazba mezi sportovním areálem a skokanskými můstky však nezanikne ani po jejich případném převodu. Sportovní areál by poskytoval o.p.s. za úplatu svou techniku - sněhová děla nebo rolbu. "Můstky připadly sportovnímu areálu v roce 1992," připomněl Cikl.

Skokanský areál s mamutím můstkem se v Harrachově stavěl v letech 1975 až 1983 a jeho současná hodnota se odhaduje na 70 miliónů korun. Bez modernizace by můstky přestaly odpovídat technickým i bezpečnostním požadavkům Mezinárodní lyžařské federace. více zde

Rozhodnout by se mělo v průběhu dubna. Jen roční provoz stojí přibližně tři miliony. Proto organizace či společnosti, které do neziskovky vstoupí, budou muset přinést vklad. V letech 2009 až 2012 vloží Liberecký kraj do o.p.s. Klasický areál Harrachov 5,5 miliónu korun. Město Harrachov přidá 1,4 miliónu korun, Svaz lyžařů 2,9 miliónu korun a TJ Jiskra Harrachov 1,4 miliónu korun.

 

Článek na stejné téma

Mamut v nové podobě

Na můstku má vyrůst zázemí pro skokany, které bude v letní sezoně sloužit jako vyhlídka

07-07-2008

 

[ dh ] zdroj: liberecko24

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS