Zpět      Tisk     Všechny články

Bude cesta opět průchodná?

29.3.2009 v 16:42

Plot, který rozdělil Harrachov na dvě části a zatarasil tak místním lidem cestu, na kterou byli desetiletí zvyklí, řeší místní stavební úřad. Jak se ukázalo, majitelé místní Sklářské chalupy postavili plot bez povolení stavebního úřadu.

Plot Harrachov

Důvod stavby plotu byl ten, že přes jejich pozemek vedla průchozí cesta. Ta zde ale fungovala desítky let a spojovala dvě důležité části města – centrum a Nový svět. Obyvatelé jí proto přezdívají Berlínská zeď.

Místní lidé teď musí trasu obcházet dlouhým obloukem. Městský úřad navíc zjistil, že část plotu stojí na pozemku města a rozhodl se ho odstranit. Potvrzují to slova tiskového mluvčího harrachovské radnice Martina Soukupa: „Majitelka na výzvy a domluvy prakticky nereagovala, a tak necháme plot na pozemku města odstranit, uložíme ho do skladů a náklady na celou akci po ní budeme vymáhat,“ vysvětlil Soukup.

Do celé věci se navíc vložil stavební úřad. Plot byl totiž postaven bez povolení a tudíž se jedná o černou stavbu. „Bylo zahájeno řízení, bez povolení nemá plot na pozemku co dělat,“ řekl Martin Soukup.

Z diskuze:

"Jestli je tam cesta desítky let, je to účelová komunikace, která vznikla faktickým užíváním. Nemusí být zanesená v katastrální mapě a milá paní majitelka nemůže bránit jejímu využívání."
------------------------------
...plot je částečně i na pozemcích nepatřících paní majitelce cesty, stavební úřad by tedy měl urychleně konat.

Plot Harrachov

Spor o tuto cestu probíhá v Harrachově léta. Minulé vedení města se snažilo s majiteli Sklářské chalupy dohodnout. Vždy bez výsledku. Stejně dopadlo i to současné: „Už jsme vyčerpali veškeré možnosti dohody s majiteli pozemků o směnách těchto nemovitostí tak, abychom mohli získat pozemky vedoucí pod cestou ke Sklářské chalupě do vlastnictví města,“ řekl Deníku starosta Tomáš Ploc.

Majitelé sice nabídli městu jiná řešení, ale na ty Harrachov nechce přistoupit. Jedním z nich byl prodej Sklářské chalupy za 20 milionů korun a druhým pronájem cesty za 20 tisíc korun. To je ale cena, za jakou lze v těchto oblastech pronajmout luxusní byt.

Další komplikací v celém problému je fakt, že léta používaná cesta nejspíše nikdy nebyla zahrnuta do katastrální mapy. Město teď hledá jakékoliv dokumenty, podle kterých by se dal takový argument vyvrátit.Plot Harrachov

Vysoký plot s ostnatými dráty navíc zkomplikoval plány s klidovou zónou, přes kterou cesta vede. Harrachov by chtěl upravit a vyznačit cesty, vytvořit běžecké trasy a ještě více tuto klidovou zónu rozšířit. Tyto chystané úpravy se musí odložit až do doby, kdy bude tento problém vyřešen. „Kdyby si každý v současné době postavil plot na svém pozemku, pravděpodobně by se už nikdo nikam nedostal,“ dodal s trochou nadsázky Martin Soukup.

Je to drzost, takhle místním obyvatelům přehradit cestu, na kterou jsou zvyklí, a to bez jakéhokoliv zjevného důvodu,“ řekl Deníku Matouš Kolafa, který v Harrachově bydlí. Podle něj plotu místní obyvatelé přezdívají Berlínská zeď, protože přehradil lesní cestu, která vede z kopce Hřebínek a Nového světa do města.

 

Článek na stejné téma

Harrachov rozdělil plot

 

Plot kolem kdysi slavné Sklářské chalupy rozdělil před několika týdny město na dvě části   

 

03-01-2009)

 

DISKUZE
   Oplocení diskotéky Sklářská   

 

[ dh ] zdroj: Krkonošský deník

 

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS