Zpět      Tisk     Všechny články

Lyžníci z Podkrkonoší

20.3.2009 v 10:55

V roce 1997 se začala objevovat po zasněžených hvozdech našich hor skupinka nadšenců a obdivovatelů historického lyžování v českých zemích.

Na Štěpána 26. prosince 1999 slavnostně založili Spolek lyžařů historických v Podkrkonoší. Historičtí lyžníci byli řádně zaregistrováni jako občanské sdružení, byly vydány stanovy, domácí a výletní řád.
V současné době slaví Spolek desáté výročí od založení a má dvacet členů činných, dále několik členů čestných a další spolupracující přátele hor. Tito podkrkonošští a krkonošští lyžníci pravidelně putují po hřebenech našich hor vždy na druhý svátek vánoční, na Štěpána. Závěrečné historické jízdy většinou absolvují, podle toho, kolik je na horách sněhu, v sobotu před Velikonocemi. Vysoké nad Jizerou a jeho závod Postaru nezůstává samozřejmě členy Spolku opomíjen a umístění na předních místech je jejich čestnou povinností. Klub vydává vlastní pohlednice, novoročenky a originální pozvánky na společné akce.

Aktuální momentky z akcí uchovává na filmovém pásu a v četných fotoalbech všech členů. Nezřídka přijede navštívit lyžníky při sněhovém skotačení i televize – jako v neděli 4. ledna tohoto roku. Celý den s historickými lyžníky strávil štáb z drážďanského studia Mitteldeutscher Rundfunk (MDR). Za podpory Obecního úřadu Strážné a několika místních občanů probíhalo celodenní natáčení historických jízd v telemarku a dále bylo předvedeno několik povedených skoků na připraveném můstku. Přes husté sněžení a chladné počasí je třeba všem historickým lyžařům za jejich předvedené výkony poděkovat. Natáčení zakončil prezident klubu pan Aleš Suk rozhovorem o historických voscích a technice mazání lyží. Televizní štáb z Německa pozval do Strážného pan dr. Pepi Erben, zastupující krajanské sdružení původních obyvatel, které spolupracuje s některými místními spoluobčany. Pan Erben pochází ze Zadních Rennerovek. Natáčení se ve věku 81 let účastnil aktivně na svých ski.

Letošní na sníh poměrně bohatou sezonu zakončí lyžníci, tak jako každý rok, na jedné z krásných krkonošských horských bud. Slavnostní odjezd vyznavačů historické bílé stopy je z vrchlabského náměstí od hotelu Labuť v 9 hodin dopoledne v sobotu 11. dubna.

Po lyžařském výcviku bude výroční zasedání a schůze k 10. výročí Spolku a poté hry, tanec a sborový zpěv spolkových písní. Na akci bude přizvána družební Župa písecká Aleše Lyžce, dále lyžníci z Vysokého nad Jizerou, skijáci z hor Jizerských a Šumavy, zástupci Národního technického muzea a Spolek lyžce J. Rösslera-Ořovského.
Srdečně jste zváni i vy, máte-li historickou ski výstroj a výzbroj.


S lyžařským pozdravem Ať to frčí!

[ dh ] strazne.eu, Za Spolek člen Robert Procházka ze Strážného

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS