Zpět      Tisk     Všechny články

Nové značení zimní výbava

11.11.2008 v 10:31

V letošní lyžařské sezoně budou v Krkonoších povinné zimní pneumatiky a řetězy. Nejméně na jedenácti krkonošských silnicích se objeví značka nazvaná Zimní výbava. Za tu nebudou smět řidiči vjet na letních gumách.

S novou značkou se řidiči setkají například na cestě do Pece pod Sněžkou, Špindlerova Mlýna i na silnici k Pomezním boudám. "Zákon nařizující zimní pneumatiky vítám, protože často sledujeme v zimě řidiče, kteří vůbec nejsou připraveni na to, že jedou na hory, a způsobují sobě i jiným velké problémy," pochvaluje si nové nařízení starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek. Někteří podnikatelé v cestovním ruchu mají ale obavy, že hlavně zahraniční turisté přijedou bez potřebných informací.

Chystáte se na hory a vyrážíte autem? V tom případě byste rozhodně neměli zapomenout na zimní výbavu i při cestě na místa kde nové značení nenajdete. Nevhodné a sjeté pneumatiky by vám mohly na horských silnicích pěkně zatopit.

Harrachov - Zima

Kamiony nemají zimní pneu

Zimní pneumatiky pro osobní auta se vyznačují hlubším vzorkem a hlavně měkčí směsí. Kdyby pneumatiky těchto vlastností používala i nákladní auta v našich podmínkách, pak by vzhledem ke svým čtyřiceti tunám jednu sadu zničila už při cestě z Prahy do Brna.

Pro kalamitní situace a horské úseky je pro nákladní automobily jediným účinným (a v mnoha zemích povinným) řešením použití zimních řetězů.

Směrem z Prahy na Harrachov (silnice I. třídy č. 10) žádné značky instalovány nebudou

Problém je však v tom, že sněhové řetězy jsou povoleny jen na souvislé vrstvě sněhu nebo ledu, aby se nepoškodil povrch vozovky. Úděsná je představa, jak v úseku od Tanvaldu po hraniční přechod v Harrachově kola kamionů, obmotaná řetězy, rozrývají povrh silnice I. třídy č. 10. Dříve uvedená životnost silnice nejméně 20 let (při rekonstrukci v roce 2004) v úseku od Turnova po hraniční přechod v Harrachově by asi vzala brzo za své. "I z tohoto pohledu je instalace dopravní značky s povinnou zimní výbavou v tomto úseku nemyslitelné" potvrdil Ing. Josef Vrba z Ředitelství silnic a dálnic.

Nové dopravní značení zimní výbava:

Na základě jednání představitelů štábu zimní údržby Libereckého kraje bylo rozhodnuto umístění dopravního značení „Zimní výbava“ na dvou úsecích silnic LK:
  1. silnice č. II/294 v úseku Rokytnice nad Jizerou – Vítkovice – křižovatka s II/294
  2. sinice II/286 Dolní Mísečky – Horní Mísečky.
  3. silnice III/28620 Jestřebí – Rezek
  4. silnice III/28624 Štěpanice – Benecko Mrklov
  5. silnice III/29019 H. .Polubný – Jizerka
  6. silnice III/29022 J.Důl – Hrabětice
  7. silnice III/2904 Mníšek – Raspenava.

Na Trutnovsku budou značky instalovány v úsecích:

Mladé Buky – Pec pod Sněžkou, Čistá – Černý Důl – Hofmanovy boudy – Jánské Lázně, Vrchlabí – Špindlerův Mlýn, Vrchlabí (Hořejší Vrchlabí) – Strážné – Lánov, Vrchlabí (Hořejší Vrchlabí) – Benecko, Bernartice – Bečkov, Bohuslavice – Markoušovice – Velké Svatoňovice, Horní Maršov – Dolní Lisečiny -Albeřice, Trutnov (Horní Staré Město) – Babí – Žacléř – Královec, Temný Důl – Pomezní Boudy, Lampertice – Křenov – Prkenný Důl.

Řidiči, který nebude tuto příkazovou značku respektovat, hrozí bloková pokuta až do výše 2 tisíc korun a ztráta jednoho bodu.

 

Zimní údržbu ve vlastnictví Libereckého kraje na zimní období 2008 - 2009 lze provádět za těchto podmínek:

- při běžných povětrnostních podmínkách bude prováděno mechanické odstraňování sněhové   pokrývky z povrchu vozovky, doplněné chemickým posypem zásadně jen na trasách, které jsou součástí připojeného seznamu,Policie

- bude používáno materiálu s obsahem cca 98 % NaCL, v dávkách 10 - 20 g.m-2 s tím, že dávky blížící se horní hranici rozmezí, budou používány spíše výjimečně,

- za zcela mimořádných povětrnostních podmínek, kdy se na rozsáhlých plochách území vytváří souvislé náledí a kdy aplikace zdrsňujících materiálů selhává (odskok částic od zledovatělého povrchu vozovky), může být výjimečně proveden chemický posyp i na dalších silnicích s provozem veřejných autobusových linek, a to v maximálním dávkováním 20 g.m-2 . Provedení tohoto opatření musí být telefonicky nahlášeno Správě CHKO, a to nejpozději do jednoho pracovního dne od provedení posypu,

- ve všech případech aplikace chemického posypu musí být přísně dodržována technologická kázeň.

 

další články na téma zimní výbava:

Několik rad do hor a sněhu
Problémem údržby ve městech při náledí nebo sněžení je spousta špatně zaparkovaných aut

[ dh ]

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS