Zpět      Tisk     Všechny články

Krakonošovská encyklopedie

5.11.2008 v 09:27

Vládce hor, pán podzemí, tajemný mnich, zuřivý démon, poťouchlý jízlivec nebo ochránce chudých a spravedlivých?

Monumentální souborná práce Krakonoš s podtitulem Vyprávění o vládci Krkonošských hor od nejstarších časů až po dnešek je komentovaným literárním průvodcem, ale současně také čítankou obsahující pozoruhodné literární a významné folklorní texty o jedné z nejznámějších a nejpopulárnějších domácích mytických postav. Tuto „krakonošovskou literární encyklopedii“ sestavil český folklorista Jaromír Jech (1918–1992) a detailně v ní popisuje krakonošovský mýtus od jeho archaických prvopočátků až po nejrůznější umělecká zpracování konce 20. století. Soubor je cenný především množstvím německých pramenů a sekundární literatury, s nimiž J. Jech seznamuje, mnohdy těžko dostupných a velmi často jím vůbec poprvé přeložených do češtiny.

Kniha se na základě komentovaných ukázek jednotlivých textů o Krakonošovi, napsaných či zachycených v průběhu pěti staletí, detailně zabývá původem, proměnami a vzájemným ovlivňováním příběhů na dané téma v českém, německém, polském a latinském prostředí.

Jechův Krakonoš představuje dosud nejpodrobnější monografii věnovanou této ojedinělé postavě a zároveň jednu z našich nejrozsáhlejších folklorních monografií vůbec. Díky tomu může oslovit jak milovníky příběhů o Krakonošovi, tak čtenáře, kteří chtějí poznat širší kulturní kontext těchto vyprávění.

Jaromír Jech - životopis

NáhledKrakonoš
Jaromír Jech


Edice: FABULA
Počet stran: 440
Cena: 479 Kč
Formát: 160 x 230
Vazba: V8a (pevná)


  Vychází: 30.10.2008  

Nakladatelství Plot 

 

další tituly o Krakonošovi:

Artur M. Tuma-Patry: Báje o Rybrcoulovi ve svém historickém vývoji a ve světle pravdy (Praha 1931)

ed. Eva Koudelková: Čtení o Krakonošovi. Sborník studií (převážně) o literárních podobách vládce hor (Liberec 2002)

 

[ dh ]

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS