Zpět      Tisk     Všechny články

Výběr zimních článků

29.10.2008 v 10:44

Výběr z několika zimních článků z posledních let, které neztrácejí na aktuálnosti.

Budoucnost hor? Umělý sníh - březen 2008
Za posledních dvacet let se v Česku o dva stupně Celsia oteplilo. Vidět je to především na horách, kde se hranice sněhu posunula o dvě stě až dvě stě padesát metrů výš. Nebýt umělého zasněžování, na mnoha místech by se dnes zelenala tráva. Provozovatelé středisek proto musí rok co rok vylepšovat umělé zasněžování a modernizovat techniku. Stojí to desítky milionů korun. Kdo dnes nemá na svazích technický sníh, většinou už musel před několika týdny vleky zastavit.

…delší lyže, větší pády! - březen 2008
Přejdeme Krkonoše na lyžích. Z Harrachova na Snežku a zpět. Jak jednoduché.
"Sněží, fičí a k tomu ještě hustá mlha, že není vidět na krok. O pomoc nás žádají dva Poláci, pár. Prý vyrazili včera na Sněžku, ztratili se, přespali na Luční a teď neví, kde jsou." + fotodokumentace

 

Fantastické stopy v Polsku - listopad 2007
Na polské straně Krkonoš a Jizerských hor vede velké množství skvěle upravených běžkařských stop. Jelikož naši sousedé mají nižší část těchto pohoří, nabízí se tu krásné rozlehlé pláně.
Na cestách potkáváme rodiny s dětmi, trénující oddíly, ale i mushera se psím spřežením, nebo zimního bikera na horském kole.

ZIMA

 

Sníh a motory - leden 2004
Po zhruba čtvrtstoletí jsme si zvykli na rolby a skútry, které vytlačily beze zbytku tradiční saně, tažené koňmi. Tato vozidla mají sloužit především pro zásobování hotelů či domácností

 

Nebezpečná móda 1 + druhý díl. - leden 2004
Zimní realita hor, skryté nebezpečí - laviny. Je třeba s nimi maximálně počítat při užívání si sněhových radovánek. K minimalizaci rizika je zapotřebí alespoň základních znalostí, potřebné vybavení a zkušenost.

 

Pozoruhodné zimy - prosinec 2005
Nejslabší zimy se vyskytovaly v období 1925-1927, v roce 1930, dále v období 1932-1936 a v roce 1938. Průměrná sněhová pokrývka se pohybovala od 19 cm (1936) do 48 cm (1935) a teploty byly spíše vyšší, od +0,2 °C (1938, teplá zima, ale s dostatkem sněhu) do -2,1 °C (1933).

 

Několik rad do hor a sněhu - prosinec 2005
Problémem údržby ve městech při náledí nebo sněžení je spousta špatně zaparkovaných aut, když tam projede sypač s pluhem a povede se mu nikoho neodřít, tak nahrne sníh na auta, která potom stejně neodjedou. Několik rad a zásad pro parkování ve městě.

Krkonoše–lyžařský běžecký ráj - únor 2006
Z původních asi 350 km se síť upravovaných tras postupně rozrostla na téměř 570 km. Celý projekt odstartovala iniciativa Svazku krkonošských měst a obcí v roce 2000. Ve spolupráci se Správou KRNAP byla společně deklarována základní filozofie projektu a jeho cíle. Těmi jsou zejména výrazné zkvalitnění podmínek pro běžecké lyžování a tedy podpora cestovního ruchu a zároveň snaha tyto zimní aktivity usměrnit do míst, které jsou vyhovující i z hlediska ochrany přírody v nejcennějších vrcholových partiích I. a II. zóny.

Rozlišení sněhů - leden 2006
Sníh: toto slovo se dostalo na první strany všech našich novin a všech zpravodajských serverů. V článku se podíváme na to, jak sněhy nejčastěji rozdělujeme.

 

 

 

[dh]

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS