Zpět      Tisk     Všechny články

Propojení s Rokytnicí až po r.2012

1.10.2008 v 09:00


Lanovka na Janovu skálu zatím nebude. Za to je nutno nadále v budoucnu počítat s přehradou Vilémov. To jsou dvě nejzásadnější věci z nového územního plánu Rokytnice nad Jizerou.

Lanovka z rokytnického Studenova na Janovu skálu nedaleko Čertovy hory, kam má vést lanovka i z druhé strany kopce, z harrachovského Rýžoviště, narazila na odpor ministerstva životního prostředí. „Schvalování lanovky by územní plán mohlo zdržet minimálně o rok. Záměru se ale nevzdáváme a chceme ho řešit v rámci změny územního plánu,“ říká Matyáš.

Janova skála- Čertova hora

Lanovka ze Studenova na Janovu skálu neuspěla při procesu SEA, který hodnotí strategický vliv na životní prostředí. „Jde o třicetimetrový průsek lesem. Ten znamená nejen ohrožení větry, ale i kůrovcem,“ uvedl již při veřejném projednávání územního plánu zpracovatel SEA Pavel Bauer. Vliv na životní prostředí tedy nebyl vyloučen. Zákon v takovém případě umožňuje provést kompenzační opatření, s nimi ale zatím nemá nikdo zkušenosti.

„Jsme prvním případem v republice, kde by se tato opatření měla provádět. Předpokládám, že příslušné orgány již budou vědět jak na to,“ uvedl Matyáš. S prosazením lanovky počítá i Tělovýchovná jednota Spartak Rokytnice, která provozuje oba rokytnické lyžařské areály, jak Horní Domky, tak Studenov. Ten by ale potřeboval modernizaci. „Pracujeme na úvodní studii lanovky i technického zasněžování Studenova,“ potvrdil ředitel Spartaku Petr Cee.

zima 2006Zima 2006

Stavba lanovky je podle něj reálná až po roce 2012. „Kdyby se záměr nepodařilo prosadit, tak Studenov budeme stejně modernizovat. Lanovka by ale byla o tři sta metrů kratší,“ uvedl Cee.

Dobu výstavby lanovky ovlivní i Harrachov. „Musíme počkat na jejich územní plán, abychom se na vršku sešli,“ dodal Cee. Nový územní plán Harrachova je reálný až kolem roku 2011. „Zatím se stále řeší strategie rozvoje, která počítá i s lanovkou,“ řekl vedoucí stavebního úřadu v Harrachově Ota Petrák.

 

Přehrada Vilémov, se kterou ministerstvo zemědělství počítá jako se strategickou rezervou pitné vody, zůstala v rokytnickém územním plánu jako územní rezerva. „Přehradu úplně vypustit z plánu se nepodařilo. Lokalitu ale bude možné v podstatě běžně užívat, akorát tu nelze budovat stavby nadregionálního významu a porušovat geologické podloží,“ vysvětluje starosta Rokytnice Petr Matyáš.

 

INFO

Janova skála (1002 m n. m.). Skalní výchoz 1 km jihozápadně od osady Rýžoviště u Harrachova. Leží na plochém zalesněném jihovýchodním hřbetu Čertovy hory (1021 m). Výhled na západní Krkonoše včetně polské Szrenice (1361 m n. m.).

 

Lyžařské propojení s Rokytnicí
Z rokytnického Studenova a harrachovského Rýžoviště předpokládají investoři z každé strany lanovku na Janovu skálu  

 

[ dh ] zdroj: mfdnes.cz

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS