Zpět      Tisk     Všechny články

FOTO žurnál - 100 let lyžování

24.8.2008 v 12:40

Harrachov si v sobotu připomněl 100 let organizovaného lyžování. Program byl postaven tak, aby se příjemně pobavily všechny generace návštěvníků. Navíc byl na celou akci vstup zdarma.

Skokanský Můstek v Harrachově
100 let Harrachovského lyžování 100 let Harrachovského lyžování

Právě před sto lety byl totiž založen lyžařský klub Jiskra Harrachov, mimo jiné pořadatel významných sportovních akcí především ve skocích na lyžích na slavných harrachovských můstcích.

 

100 LET LYŽOVÁNÍ V HARRACHOVĚ


Harrachov a lyžování k sobě patří. Pochází odsud i řada známých reprezentantů. Tím nejslavnějším byl asi skokan Pavel Ploc, dnes má úspěchy třeba běžec Dušan Kožíšek. „Smyslem naší práce však není jen vychovávat reprezentanty, ale ukázat cestu těm bezejmenným,“ připomíná Otakar Jiroutek.

Horské středisko začalo pronikat do tajů lyžování už krátce poté, co hrabě Harrach přivezl do Čech první lyže. V roce 1920 už stál na úpatí Čertovy hory první můstek s umělým nájezdem v Čechách. O tři roky později hostil Harrachov první mezinárodní závody, kam se sjeli nejlepší lyžaři z Evropy i Spojených států. Závod ve skoku sledovalo více než 20 tisíc diváků.

V roce 1980 se začíná odvíjet nejslavnější éra lyžování v Harrachově. Středisko se stalo pravidelným pořadatelem Světových pohárů. Harrachov třikrát hostil mistrovství světa v letech na lyžích. Poprvé zde v oficiálním závodě byla překonána magická hranice 200 metrů. Postaral se o to v roce 1996 Andreas Goldberger výkonem 204 m. Dnešní rekord je 214,5 metru.

 

100 let Harrachovského lyžování

VÍCE FOTOGRAFIÍ NALEZNETE VE FOTOGALERII MĚSTA


[ dh ] foto: I.Zapletalík

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS