Zpět      Tisk     Všechny články

„Prasátka“pod Szrenicí

4.8.2008 v 11:03

Výraznou dominantou západních Krkonoš je hora Szrenica (1 362 m n. m.), u nás zvaná též Jínonoš.

 

Její „špičatý“ vrchol zvýrazňuje horská chata v blízkosti sedačkové lanovky z podhorské Szklarské Poręby, doslova ze všech stran se tam sbíhají také značené trasy, včetně cesty od turistického hraničního přechodu u Vosecké boudy
Panorama
Pohled z vrcholu Szrenice

K zajímavostem Szrenice patří žulové skalní útvary (tory). Na Hraničním hřbetu se nacházejí Polední kameny, Ptačí kámen, Dívčí a Mužské kameny, Violík, Tvarožník, Trzy Swinki, Konskie Lby, mimo hraniční hřbet pak Harrachovy kameny, Pevnost a většina skal na polské straně Krkonoš, např. Biale Skaly, Granaty, Ptacie Swedzskie Skaly, Pielgrzymy, Paciorky, Kukulcze a Owcze Skaly a mnoho dalších.

Na jihozápadním temeni vystupuje přímo na státní hranici členitý výchoz Trzy Swinki (u nás zvaný Svinské kameny), ještě navštěvovanější je seskupení mohutných skalisek na severním svahu, přiléhavě zvaných Końskie Łby, tedy Koňské hlavy či lebky. Také vlastní vrcholek Szrenice je doslova „kamenný“, protože jej pokrývá souvislá suť balvanů. Přímo u horské chaty míjí černě značená cesta bezejmenný, ale typický skalní útvar typu tor. Má tvar oblé skalní věžičky 3–6 metrů vysoké, ve směru S-J poněkud protáhlé a na východním boku zčásti „rozdrobené“ mrazovým zvětráváním. Od úpatí skály se otevírá pěkný výhled do krajiny na rozmezí polských Krkonoš a Jizerských hor.

Trzy Swinki


Podle anglického termínu tors; jsou to izolované skalní útvary, vystupující zpravidla z horských hřbetů a plošin.Ty pak byly během čtvrtohor dále modelovány mrazovým zvětráváním, takže mnohde získaly velnmi bizarní podobu, ke které se vázaly různé báje a pověsti.

 

www.szrenica.pl

Další fotografie


[ dh ] zdroje: Časopis Krkonoše a Jizerské hory

 

 

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS