Zpět      Tisk     Všechny články

Oprava cesty Přátelství

21.7.2008 v 10:02

V rámci realizace programu polského Krkonošského národního parku „Ochrana nejcennějších alpínských, subalpínských a vysokohorských lesních ekosystémů v Karkonoskim Parku Narodowym“ je v letech 2007–2008 prováděna oprava povrchu červeně značené hřebenové turistické cesty Přátelství v úseku Słonecznik (Polední kameny) – Spalona Strażnica. Délka opravovaného úseku je 3 190 metrů a dodavatelem prací je firma DAWO z Jelení Hory. Úpravy zahrnují vydláždění kamenného (štětovaného) povrchu stezky, zabezpečení a rekultivaci poškozených okrajů cesty a vytvoření a instalaci informačních panelů.

Náklady na opravy dosahují částky 1,1 mil. zlotých, přičemž finanční prostředky pocházejí z dotace Vojevodského fondu ochrany životního prostředí a vodního hospodářství ve Vratislavi a z vlastních prostředků správy národního parku. Práce potrvají až do konce září letošního roku, ovšem omezení turistického provozu na této frekventované hřebenové trase se nepředpokládá.

most přes Jizeru mezi osadami Jizerka a Orle

Polední kameny
Přímo na cestě česko-polského přátelství, ve vzdálenosti 6 km od Sněžky, se nacházejí tzv. Polední kameny. Podle lidové pověsti si zde měl vybudovat svůj palác Krakonoš, ale protože ho nedokončil před polednem, o svou práci přišel.
Název Polední kameny, polsky Slonecznik, však s největší pravděpodobností vzešel z faktu, že díváte-li se z polské strany, tak v pravé poledne spatříte slunce přímo nad těmito kameny. V blízkosti se dochovala kamenná lavička od prvních dobyvatelů Krkonoš.

Jak se tam dostat?
Po červené turistické značce známé jako cesta česko-polského přátelství. Ve směru od Sněžky je to 6 km
Souřadnice GPS: N: 50,759594, E:15,683285


[ dh ] Zdroj: B. Wieniawska

 

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS