Zpět      Tisk     Všechny články

Lyžařské propojení s Rokytnicí

28.3.2008 v 09:14


Stavba dvou lanovek, které by pro milovníky nejen sjezdového lyžování propojily Rokytnici nad Jizerou s Harrachovem, naráží na spory o lesy a ochranářské bariéry. Nejen české, ale i celoevropské.

Harrachov by se měl s Rokytnicí propojit z Rýžoviště přes Janovu horu. Z ní by na obou stranách měla vzniknout lanovka a sjezdovka. Na straně Harrachova by to znamenalo vykácet přibližně osm hektarů lesa a ze strany Rokytnice přibližně dva až tři hektary.

Lanovka Lanovka - harrachov

„Vhodnou trasu propojení konzultujeme se správou Krkonošského národního parku už delší dobu a tu současnou variantu s nimi máme již dohodnutou. Vykáceli bychom přibližně dva hektary lesa, který je navíc v horní části poškozený,“ řekl zástupce vedoucí stavebního úřadu v Rokytnici nad Jizerou Jaroslav Nechanický.

Lanovky by přilákaly tisíce nových sjezdařů

Pro obě horská střediska přitom jde o zásadní projekt. Takový, aby mohla obstát nejen v konkurenci alpského lyžování, ale i vůči jiným českým střediskům. Z rokytnického Studenova a harrachovského Rýžoviště předpokládají investoři z každé strany lanovku na Janovu skálu, plošinu na hřbetu Čertovy hory.

Hlavním důvodem pro lyžařské propojení obou měst je nejen větší atraktivita pro turisty a více možností: „Harrachov má velkou ubytovací kapacitu, asi deset až dvanáct tisíc lidí, ale málo kilometrů sjezdovek. Rokytnice má zase méně ubytování, ale asi třikrát více kilometrů sjezdovek. V tom bychom si mohli navzájem pomoci,“ vysvětlil starosta Harrachova Tomáš Ploc.

Lanovka-Rýžoviště

Investorem a provozovatelem stavby by měl být Spartak Rokytnice nad Jizerou. „Těch variant, od doby co o spojení uvažujeme, bylo už mnoho. Ta současná je jakýmsi kompromisem a ani my nechceme tu přírodu zde narušit více, než bude v rámci stavby možné, protože ti lidé sem jezdí právě za přírodou,“ sdělil ředitel Petr Cee. „Příprava budování lanovky nám odhadem zabere tak pět let. Samotná stavba trvá tak rok. Rozsah investice je zatím těžké odhadnout, když ještě nevíme přesně kudy,“ dodal Cee.

Původně mělo spojení vést přes Plešivec (1 209,7 m), tuto variantu ale KRNAP odmítl kvůli vzácným dřevinám, které v této lokalitě rostou.Propojení s Rokytnicí -27-02-2006
Novou čtyřsedačkovou lanovku se sjezdovkou chce v Harrachově vybudovat Sportovní areál 

 

 

[ dh ] zdroj: denik.cz

 

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS