Zpět      Tisk     Všechny články

Polští turisté v Krkonoších

10.3.2008 v 10:54

Polští turisté si začínají podmaňovat Krkonoše.

V příhraničních oblastech, zaujímají polští turisté výsadní postavení sice už několik let, ale po vstupu do Evropské unie a zejména otevřením schengenského prostoru atraktivita českých nejvyšších hor pro naše zahraniční sousedy stoupla ještě významněji. Shodují se na tom nejrůznější subjekty podnikající v turistickém ruchu. „Oproti minulým letům je nárůst polských návštěvníků tak o sto procent větší. Poláci tvoří přibližně čtvrtinu všech ubytovaných turistů." říká hoteliér Petr Vajgrt.

Lyžaři ze sousedního státu zvyšují tržby nejen hoteliérům, ale samozřejmě i vlekařům.

Rostoucí poptávka se týká jak zimních, tak letních měsíců. Majetnější rekreanti proto v Krkonoších začínají investovat do tzv. druhého bydlení. „Mohu potvrdit zájem polských klientů o naše apartmány. I když většina Poláků jezdí do hor hlavně v zimě, odpovídáme na řadu dotazů, které se týkají letních aktivit. Zákazníci se dotazují i na koupi za účelem dalšího pronájmu,“ tvrdí Jaroslav Vodička, ředitel developerské společnosti V INVEST CZ. Ta loni v Harrachově postavila apartmánový dům se stovkou lůžek.


Na „invazi“ Poláků v Krkonoších reagují i další. Například městské internetové stránky Harrachova mají od začátku letošního roku polskou verzi a "Krkonoše – svazek měst a obcí" připravuje také webové stránky v polštině. „Fakt je, že ten trend nastal a stále se prohlubuje. Polsko je blízký soused, má mnoho obyvatel a rostoucí životní úroveň,“ říká výkonný ředitel svazku Michal Vávra. Podle něj se polští rekreanti dostali na druhé místo za Němce. Společně s Holanďany znamenají osmdesát procent veškeré turistické klientely v Krkonoších. Svazek za tím účelem spolupracuje s polským sdružením obcí, účastní se zahraničních veletrhů. Propagace jde v tomto ohledu však oběma směry.

„Je důležité zachytit i střední třídu, která v Polsku roste. To znamená, abychom se neorientovali jen na ty, kteří do Čech jedou, protože to je levnější, ale protože taky hledají jistou úroveň za rozumnou cenu. To bych řekl, že se mění. Cestu si k nám našla také střední třída,“ dodává Vávra.

 

V roce 2008 dojde k základní opravě železniční trati z Harrachova do Sklářské Poreby, aby byl zajištěn průjezd příležitostných vlaků a bylo možné zajistit dopravu nejen polských diváků na lyžařská mistrovství... více v připravovaném článku

[ dh ] zdroj: denik.cz

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS