Zpět      Tisk     Všechny články

Budoucnost hor? Umělý sníh

3.3.2008 v 09:03

Za posledních dvacet let se v Česku o dva stupně Celsia oteplilo. Vidět je to především na horách, kde se hranice sněhu posunula o dvě stě až dvě stě padesát metrů výš. Nebýt umělého zasněžování, na mnoha místech by se dnes zelenala tráva. Provozovatelé středisek proto musí rok co rok vylepšovat umělé zasněžování a modernizovat techniku. Stojí to desítky milionů korun.

Kdo dnes nemá na svazích technický sníh, většinou už musel před několika týdny vleky zastavit. Teplé počasí je příčinou toho, že vlekaři prožívají další špatnou zimu. Kdo systém technického zasněžování má, pouští ho při každé vhodné příležitosti. Krkonoše i Jizerské hory proto teď při pohledu z dálky změnily vzhled: zelené svahy jsou posety bílými pruhy, kde se vyžívají lyžaři. Zasněžování stojí velké peníze. Třeba jen první etapa modernizace zasněžování na Tanvalském Špičáku bude letos stát kolem osmdesáti milionů korun.

Nové zařízení vyrobí víc sněhu „Nová špičková technologie bude asi třikrát výkonnější. Za mnohem kratší dobu a za vyšších teplot dokáže vyrobit víc sněhu. Maximálního výkonu dosáhneme již při minus čtyřech stupních Celsia,“ uvedl Pavel Bažant ze společnosti Ski Bižu, která areál na Špičáku provozuje.

Podle jeho zkušenosti v posledních letech ubývá mrazivých dní i sněhu. Před deseti lety prý bývaly až patnáctistupňové mrazy, dnes je taková teplota spíš výjimečná. „Chceme mít klid a neřešit, jestli máme nebo nemáme sníh. V listopadu a prosinci vyrobíme na svazích metr sněhu, který vydrží celou sezonu,“ dodal Bažant. Podobně postupují i ostatní areály, které se chtějí uživit. „Bez technického sněhu to už dnes nejde a v budoucnu se to nezmění,“ míní starosta Vítkovic v Krkonoších Milan Rychtr. Obec provozuje areál Aldrov. I tamní zkušenosti jsou podobné jako v Jizerských horách. „Dříve bývaly mrazy i pod dvacet pět stupňů. Dnes už za pěkný mráz považujeme teplotu minus dvanáct stupňů,“ řekl Rychtr.

2006 - děla na výrobu sněhu stojí


2004- děla jedou naplno


Meteorologové odhadují, že za posledních dvacet let průměrná teplota stoupla asi o dva stupně. „Kvůli tomu se hranice sněhu posunula o 200 až 250 metrů výš,“ uvedl Jan Horák z Meteopressu. Jestli je to důkazem globálního oteplování a zda lze podobné zvyšování teplot očekávat i v budoucnu, ale nepotvrdil. „Počasí a klima je rozkolísané. Proto dochází k výkyvům teplot,“ soudí Horák.

Rokytnické jižní svahy potřebují technický sníh víc než jiné. Jakmile se do nich opře slunce, pokrývka taje. „Technický sníh vydrží déle. Bez něj se neobejdeme. Myslíme na budoucnost, proto musíme investovat do modernizace techniky,“ uvedla Renata Žalská z areálů Horní Domky a Studenov.

Právě Studenov je jedním z areálů, kde už se kvůli nedostatku sněhu nelyžuje. „Nemáme tam zasněžování, takže už tu není na čem jezdit. Do pěti let chceme zasněžovat i Studenov,“ dodala Žalská.

Podle Milana Goče, místopředsedy Svazu provozovatelů lanovek a vleků České republiky a pracovníka harrachovského sportovního areálu, vyrábějí umělý sníh hlavně kvůli sjezdařům. „Roste návštěvnost i přepravní kapacita vleků a lanovek, zasněžování je nutnost. Umělý sníh déle vydrží a lze ho lépe upravovat a udržovat,“ řekl Goč.

Prodej sněžných děl díky investicím vlekařů prudce roste

Prodejci sněžných děl zažívají zlaté časy. Provozovatelé lyžařských areálů v posledních letech investují desítky až stovky milionů korun do nákupu této moderní techniky, pomocí které mohou čelit rozmarům zimního počasí, čímž výrazně prodlužují lyžařskou sezonu a nepřicházejí o tržby. Podle odhadu odborníků letos na sjezdovky v domácích zimních střediscích chrlí technický sníh 1200 až 1500 děl.

Zajímavost odjinud:
V situaci, kdy se alpské ledovce zkracují a ubývá přírodního sněhu, není prudce se rozvíjející umělé zasněžování sjezdovek žádná dobrá zpráva. Pokud tento trend bude pokračovat, celé alpské oblasti hrozí vysychání. Prohlásila to klimatoložka Carmen de Jongová ze Savojské univerzity ve Francii na konferenci Evropské geofyzikální unie (EGU) ve Vídni.

 

[ dh ] zdroj: idnes.cz

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS