Zpět      Tisk     Všechny články

Krátké DEPEŠE

21.2.2008 v 17:57

Veřejná sbírka pro záchranu historického areálu Kittelovsko

Z výtěžku sbírky bude spolufinancována rekonstrukce celého areálu. Obyvatelé blízkého i dalekého okolí si díky sbírce mohou připomenout duchovní odkaz pověstmi opředeného rodáka Jizerských hor, jeho průkopnické léčebné postupy i léčitelské schopnosti.

Areál v jizerskohorské obci Krásná vybudoval legendární  léčitel doktor Kittel

Do konce loňského roku se mezi lidmi na obnovu Kittelovska vybralo 25 152 korun. Dům s pozoruhodnou pověstí, který proslulý léčitel vybudoval v 18. století, je považován za největší roubenou stavbu ve střední Evropě. Kittel zde nejen bydlel, ale také provozoval svou ordinaci, lékárnu a cosi jako horské sanatorium. V druhé polovině dvacátého století však Kittelův dům vystřídal řadu majitelů a postupně zcela zchátral. Havarijní stav historického unikátu se rozhodla napravit obec Pěnčín, do jejíhož vlastnictví byl dům převeden. Obec jej nyní s pomocí různých finančních zdrojů rekonstruuje.

Jan Josef Antonín Eleazar Kittel, často přezdívaný jako severočeský Faust, se staral o chudé a nemocné v širokém okolí Jizerských hor a Krkonoš. K uzdravování jako jeden z prvních začal využívat vodoléčbu. Na vlastní náklady v obci nechal postavit kostel sv. Josefa, faru a morový sloup.   

Svým dílem mohou k opravě Kittelovska přispět sami lidé.  Kasička veřejné sbírky čeká na další příspěvky v tanvaldském infocentru každý všední den od 9 do 17 hodin a v sobotu od 9 do 12 hodin.
V roce 1929 se v Lučním mlýně v nedaleké Smržovce našel ručně psaný spis z 18. století s názvem „Trojnásobné pekelné zaříkání“. Kniha obsahuje mnohé z toho, co nalézáme v Kittelovské tradici, včetně čarodějných kruhů, kouzelné léčivé byliny, černého ptáka, klíče k pokladům. Mimochodem, jeden z čarodějných kruhů z této knihy se nachází jak na etiketě medicinálního vína Kitl Šláftruňk, tak v záhlaví těchto stránek. Inspirace: www.kitl.cz


Smržovský grimoár, možná Kittelova čarodějná kniha.

Smržovský grimoár, podle pověstí Kittelova čarodějná kniha


       Tip na výstavu

„Z Jizerek pod Kilimandžáro“

Výstava fotografií Petra Preusslera z cesty do Keni

ětačtyřicetiletý Petr Preussler z Tanvaldu se fotografování začal věnovat již na základní škole,  vystudoval  děčínskou fotografickou školu a jako fotograf působil v novinách a v Domě kultury v Liberci. Životní cesta ho pak donutila na několik let fotografování opustit.

Keňa - Autor: Petr Preussler
Keňa

Loni v létě se s vypůjčeným foťákem vydal na dovolenou do Keni. O digitální fotografii, se kterou neměl žádné zkušenosti, si četl  deset hodin v letadle. Keňa ho oslovila natolik, že kromě toho, že adoptoval keňskou holčičku, uspořádal putovní výstavu fotografií z Keni s cílem získat peníze pro občanské sdružení Humanistické centrum Narovinu, zabývající se mimo jiné i adopcí afrických dětí na dálku (více na www.humanistinarovinu.cz).

Od 2. února do 7. března
Kulturní středisko Smržovka
Otevřeno:

Středa 9-11 a 13-16
Sobota a neděle 10-12 a 13-16

Po dohodě lze výstavu navštívit po celý týden v pracovní době kulturního střediska- tel. 483 369 325.

 

[ dh ]

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS