Zpět      Tisk     Všechny články

Konec dělení Krkonoš

17.2.2008 v 14:25

Hory už bude propagovat jen jeden kraj Krkonoše/Český ráj - Krkonoše už nebudou doplácet na to, že leží na území dvou krajů. Po osmi letech se představitelé úřadů a měst obou regionů konečně dohodli. Královéhradecký kraj bude propagovat celé Krkonoše a Liberecký dostane na oplátku kompletní území Českého ráje.

Turistická střediska na pomezí obou krajů budou ale problémy provázet dál. Dohoda totiž řeší jen problém jednotné propagace. Peníze z grantových řízení, které vypisuje region, mohou být poskytnuty pouze na takové akce, které se odehrávají převážně na jeho uzemí. S přesahem k sousedům nastávají komplikace.

Podle ředitele organizace Krkonoše – svazek měst a obcí Michala Vávry by s problémem mohla pomoct Evropská unie. Ta ve svých grantových programech územní rozdělení neřeší. K celému problému s propagací došlo v roce 2000, kdy vznikly kraje. „Území Krkonoš se tak rozdělilo mezi královéhradecký a liberecký region,“ vysvětlil pro Deník Michal Vávra. Stejně „postižený“ byl i Český ráj.

Podle Vávry docházelo ke kuriozním situacím, kdy v oficiálním propagačním materiálu o Krkonoších, který byl placený z rozpočtu Hradeckého kraje, nesměla být například vůbec zmínka o Harrachově. „Ten sice v Krkonoších leží, ale už za hranicemi regionu. Stejně tak v libereckých průvodcích nebyl k nalezení Špindlerův Mlýn,“ uvedl.

Zástupci obou krajů se na veletrhu turistických možností Regiontour v Brně na začátku ledna dohodli, že nejznámější hory České republiky budou po osmi letech konečně propagovat veřejnosti jako celistvé území.

Krkonoše- zima


Český ráj - léto


 

Pojmenování Český ráj postupně začali používat v sedmdesátých letech 19. století lázeňští hosté v Sedmihorkách, kteří toto místo považovali za nejkrásnější kout v Čechách. Území není rozsáhlé, ale bohaté na romantické skalní útvary, malebná údolí, stavby lidové architektury, hrady a zámky, kostely, vzácné minerály a botanické zajímavosti. Český ráj ostrým okem střeží zřícenina hradu Trosky. Při toulání pěšky nebo na kole hruboskalským skalním městem, Klokočskými skalami, Suchými skalami narazíte na hrad Valdštejn, Frýdštejn, zámek Hrubý Rohovec a Hrubá Skála či se vykoupete v rybnících nebo v řece Jizeře na Malé Skále.

Královéhradecký kraj vznikl na části území bývalého Východočeského kraje. Tvoří jej Královéhradecko, Jičínsko, Náchodsko, Rychnovsko a Trutnovsko. Sousedí s Libereckým, Středočeským a Pardubickým krajem, na severu pak s polským Dolním Slezskem. Rozloha: 4 758 km2 Území Libereckého kraje představuje pouze čtyři procenta rozlohy ČR a člení se do čtyř okresů – Česká Lípa, Jablonec nad Nisou, Liberec a Semily Rozloha: 3 163 km2

 

 

 

 

[ dh ] zdroj - Denik.cz

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS