Zpět      Tisk     Všechny články

Krkonoše – lyžařský běžecký ráj

23.1.2008 v 09:11

Krkonoše jsou protkány sítí upravovaných běžeckých lyžařských stop. Svojí sedmdesátikilometrovou Krkonošskou magistrálou a dalšími více než 500 km místních tras a okruhů je projekt krkonošského svazku měst a obcí rozsahem ojedinělý nejen u nás, ale i v zahraničí. Je základem pro usměrnění zimní turistiky na území Krkonošského národního parku. Bílé stopy i letos slouží tisícům lidí, kteří si oblíbili běžecký sport, za péče téměř tří desítek provozovatelů.

V minulé zimní sezoně využily trasy – střízlivým odhadem – statisíce lyžařů z celkových tří milionů návštěvníků zimních Krkonoš. Cílem „pavučiny“ pravidelně upravovaných lyžařských tras je nabídnout veřejnosti zdravou příjemnou lyžařskou turistiku a běh na lyžích, zajistit bezpečnost pohybu po horách, usměrňovat návštěvnost na hřebenech do upravovaných lyžařských cest a směřovat ji do stejně nádherných, ale ochranářsky méně exponovaných partií.

Krkonoše – svazek měst a obcí a Správa Krkonošského národního parku loni přes léto systematicky pracovaly na zlepšení projektu úpravy a značení běžeckých tratí pod názvem Krkonoše – lyžařský běžecký ráj.

informační tabule

spolupráce mezi běžkařem a psem

Během léta byla vybrána síť nejdůležitějších čtrnácti tras, vedoucích především územím Krkonoš ležícím v Královéhradeckém kraji, které na celkových 170 kilometrech zavedou lyžaře-turisty do krásných, často ještě širší veřejností neobjevených míst Krkonoš. Cílem snažení je během nadcházejících dvou let kvalitně vyznačit tyto běžecké trasy tak, aby měl každý uživatel jistotu pohybu v bílé stopě i v terénu, který nezná.

"Největší důraz klademe na hřebenovou Krkonošskou magistrálu, navazující na Jizerskou magistrálu. Budou na ní výhledově instalovány i nové informační tabule." říká Miloš Růžička ze Správy KRNAP. Hlavním úkolem bylo vypracovat síť napojení jednotlivých tras . To znamená, když přijedete na parkoviště, kde necháte automobil, kudy se vydáte do transparentní sítě dobře značených, pojmenovaných a upravovaných běžeckých stop.

Po běžeckých tratích projedete kolem většiny nejvelkolepějších míst nejvyšších českých hor. Přes důkladnost značení nezapomeňte s sebou vzít kvalitní mapu. V terénu se řiďte pokyny Horské služby Krkonoše.


zajímavý tip:
Běžecké tratě projektu Krkonoše – lyžařský běžecký ráj navazují na trasy, jejichž údržbě se věnují sousedé na polské straně Krkonoš, a sice na Pomezních Boudách, u Horních Albeřic a v Harrachově-Mýtinách.


Na internetovém serveru Horydoly.cz vyšel zajímavý článek upozorňující na velmi podrobnou mapu Jizerských hor v měřítku 1:25 000, která je výsledkem diplomové práce Jana Petra a pro soukromé užití je ke stažení zdarma.
Vzhledem k obsáhlosti díla se sice do mapy vloudily některé nepřesnosti, ale autor bude mapu na své stránce průběžně aktualizovat.


 

[ dh ] zdroj: Časopis Krkonoše - Jizerské hory, foto: P. Bůžek

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS