Zpět      Tisk     Všechny články

Harrachovské pivo bude dražší

3.1.2008 v 06:03

Od Nového roku zdraží půllitr světlého i tmavého ležáku o dvě koruny. Místo 13 korun, které si místní minipivovar účtoval od roku 2004, tak nápoj přijde na 15 Kč.

„Důvodem zdražení je výrazný růst cen energií, a především surovin - chmele a sladu,“ řekl majitel minipivovaru a místní sklárny František Novosad. Pivní lázeň, kterou v místním areálu nabízejí od letošního léta, ale podle něj zdražovat nebude, přestože obsahuje deset litrů světlé a tmavé dvanáctky.

Harrachovský pivovar je v Libereckém kraji posledním, který zdražil. Už v listopadu zvýšily o pět až šest procent ceny Pivovary Rohozec a Hols Vratislavice. Největší Pivovar Svijany pak podobně zdražil od 1. prosince. Všichni přitom letos už jednou zvýšili ceny piva na jaře, takže během roku vzrostla cena půllitru v průměru o korunu až 1,50 Kč.

 Pivovarská restaurace

 Areál sklárny a pivovaru

Na růst cen má podle pivovarů rozhodující vliv rostoucí cena surovin. „Cena sladu vzrostla na dvojnásobek a chmel zdražil ještě víc,“ řekl Novosad.
Například cena chmelového extraktu však stoupla až desetinásobně. Navíc od Nového roku porostou také náklady na elektřinu a plyn. To vše se do cen promítne. Že vysoké ceny odradí zákazníky, toho se Novosad nebojí. „Už teď nestačíme poptávce, mohli bychom vařit víc, ale nestačí kapacita našich ležáckých tanků, a tak ji chceme před létem rozšířit,“ dodal.


Minipivovar je v krkonošském středisku od roku 2001 součástí areálu sklárny. Letos tam uvařili 90 000 litrů piva, přičemž zhruba polovina produkce se prodá přímo v areálu.

Sklárna a Pivní lázně
Pivovar Harracho

"Vaříme pivo podle tradiční receptury z několika druhů sladovnického ječmene a kombinací více druhů chmele. Používáme neupravenou vodu z horského pramene (více než 100 let starého), která je měkká a kyselá, bez jakýchkoliv příměsí těžkých kovů a dalších škodlivin." Pivovar Harrachov

 

[ dh ] zdroj: mfdnes, pivovarharrachov.cz

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS