Zpět      Tisk     Všechny články

Fantastické stopy v Polsku

13.11.2007 v 08:13

Dobrý den... Vaše doklady, prosím!...to je první setkání s Polskem na přechodu z Harrachova do Jakuszyc. Pár set metrů za hranicemi zastavujeme na obrovském parkovišti. Nezbývá už jen správně namazat a vyrazit na skvěle upravené běžkařské okruhy.

ZIMA

Za pár týdnů budeme moci vyrazit do polských Jizerek bez dokladů a hraniční přechody nám mohou být ukradené. Na polské straně Krkonoš a Jizerských hor vede velké množství skvěle upravených běžkařských stop. Jelikož naši sousedé mají nižší část těchto pohoří, nabízí se tu krásné rozlehlé pláně.
Na cestách potkáváme rodiny s dětmi, trénující oddíly, ale i mushera se psím spřežením, nebo zimního bikera na horském kole.

Z Orle do Jizerky
Nejznámější trasou, kterou se můžeme vydat, vede po červené značce do Orle. Je to několik stavení obklopených lesem. V 18. století tu bývala sklárna.
Dnes je to malá osada, kde nejzajímavější budovou je půvabná bývalá hájenka celá z kamene. Ve stavení se můžeme občerstvit a venku si prohlédnout mapu polské části Jizerek na informačním panelu. Orle
Od roku 2005 se nově otevřeným turistickým přechodem přes říčku Jizerku spojilo Orle s českou osadou Jizerka. Běžkařům se tak nabízí propojení polských a českých běžeckých tras.

Zdolání Smrku
Z Orle se vydáváme proti proudu říčky Jizery podél česko-polské hranice. Ke zdolání vyzývá nedaleký Smrk. Se svými 1124 m n.m. je to nejvyšší hora českých Jizerských hor, přes jejíž vrchol přechází česko-polská hranice.
Výhled z rozhledny na jeho plochém temeni nás nechává zapomenout na náročné stoupání k vrcholu. Pro občertvení z vlastních zásob nám rozhledna nabízí volně přístupnou malou místnost. Za nepříznivého počasí ji ocení každý turista.

Občerstvení na Jizerce
Ze Smrku fičíme s troškou adrenalinu po Nebeském žebříku a vydáváme se po červené a pak zelené značce směrem na Jizerku. Po dlouhém kopci nás čeká sjezd až do vlastní osady Jizerka k restauraci Sklárna. Po osvěžující zastávce se vydáváme směrem do polského Orle přes již zmiňovaný turistický přechod.

Nejlepší na závěr
Pokud byste se nemuseli vracet do Jakuszyc pro auto, nenechejte si ujít bonbónek na závěr. Z Jizerky vede osm kilometrů dlouhý sjezd do Kořenova. Po celé trase vás doprovází hukot Jizery a asi ve dvou třetinách sjezdu podjíždíte historický viadukt.

Zdroj: A. Mynaříková, www.horydoly.cz

[ dh ]

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS