Zpět      Tisk     Všechny články

Zmizí Labská bouda?

4.11.2007 v 19:42

Labská bouda v Krkonoších se mnoha lidem nelíbí. Měla by se zbourat? Správě Krkonošského národního parku to připadá rozumné řešení. A to i přesto, že nejde o ruinu, nýbrž o rekonstruovaný objekt.

Správu parku prý vede zájem co nejvíce chránit nejcennější části hor. Ředitel Krkonošského národního parku Jiří Novák na toto téma říká: „Do nejpřísněji chráněné zóny parku se takový objekt nehodí. Ani vzhledem, ani velikostí, která je poplatná době, v níž vznikl. Na místě, kde dnes Labské bouda stojí, by nemělo být nic,“
L. BoudaLabská bouda byla přesně podle zásad socialistického stavebnictví postavena z betonových panelů zpevněných železem. Vlivem extrémních klimatických podmínek začal beton později opadávat, takže ze stavby na mnoha místech trčely rezavé dráty. Proto začali majitelé koncem roku 1998 boudu rekonstruovat. Postupně odřezali přesahující betonové konstrukce lodžií, celou stavbu nově opláštili, prosklené části restaurace nahradili běžnými okny, celou vrchní část zateplili a zmodernizovali i prostory pro ubytování hostů.

V roce 2004 se chata opět otevřela veřejnosti. Ačkoliv majitelé do rekonstrukce Labské boudy investovali přibližně 15 milionů korun, nedávno se rozhodli, že se do budoucna soustředí na svoji hlavní podnikatelskou činnost, kterou je kamionová doprava, a chatu nabídli k prodeji. V té chvíli vycítili svoji šanci správci Krkonošského národního parku.

Ochranáři by proto chtěli Labskou boudu koupit, zbourat a s pomocí peněz z fondů Evropské unie vrátit této části Krkonoš její původní vzhled.
„Nyní čekáme, jestli nám ministr životního prostředí naši strategii odsouhlasí. Pokud se staneme majiteli Labské boudy, hned začneme shánět peníze na její demolici,“ dodal ředitel parku.

Labská bouda

Zdroj: idnes.cz

[ dh ]

Labská bouda - otevřeno - 26. listopadu 2004

Po téměř deseti letech se letos v prosinci opět pro turisty otevře Labská bouda

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS