Zpět      Tisk     Všechny články

Každoroční uzavírka

29.10.2007 v 09:28

Pracovní komise složená ze zástupců Povodí Labe s.p., Policie ČR, Krajské správy silnic Libereckého kraje a Krajského úřadu Libereckého kraje rozhodla o uzavření silnice II/290 v úseku Souš – Smědava pro vjezd všech vozidel v obou směrech do odvolání (dle klimatických podmínek) s termínem od 23.10.07 od 20.00 hod. Podkladem pro rozhodování pracovní komise byl výpis teplot za období od 1.10. do 21.10.07 a předpovědi počasí vydávané ČHMÚ Ústí n.L. Zprovoznění silnice bude provedeno dle klimatických podmínek po zimě v roce 2008.

Vloni byla silnice II/290 ze Souše na Smědavu uzavřena 3. listopadu 2006 a znovu zprovozněna 14. dubna 2007. Díky mírné zimě a malému množství sněhu se silnice tentokrát otevřela s výrazným předstihem. V posledních třech letech byla průjezdná vždy až začátkem května, v roce 2005 byl zahájen provoz až 10. května.

Souš silniceSilnice Souš

Komunikace, která slouží jako spojnice mezi Frýdlantským výběžkem a Jabloneckem, vede kolem přehradní nádrže Souš. Přehrada ale slouží jako zdroj pitné vody pro 100.000 obyvatel na Liberecku a Jablonecku. Kvůli riziku znečištění se přes zimu neudržuje.

Už několik let Liberecký kraj usiluje o to, aby silnice zůstala otevřená po celý rok. Zatím marně. Kolem přehrady měla vést i pravidelná autobusová linka, která by měla zlepšit obslužnost Frýdlantského výběžku. Se čtrnáctiprocentní nezaměstnaností patří k ekonomicky nejslabším regionům Libereckého kraje. Zatím ale snahy kraje narážejí na odpor vodohospodářů a ekologů. Silničáři navíc argumentují vysokými náklady na zimní údržbu.

Silnice kolem soušské přehrady je jedinou spojnicí Frýdlantského výběžku s okresem Jablonec, respektive mezi Jizerskými horami a Krkonošemi. Hojně ji využívají turisté, důležitá je ale především pro obyvatele Frýdlantska, kteří na Jablonecko dojíždějí za prací. V zimním období, kdy je silnice uzavřena, musejí hory objíždět 60 kilometrů dlouhou trasou přes Liberec.

[ dh ]

Silnice otevřena - 20.4. 2007

Po silnici kolem Souše se opět jezdí na Smědavu. Letos s výrazným předstihem

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS