Zpět      Tisk     Všechny články

První sníh

20.10.2007 v 15:35

Jaká bude zima? Z dlouhodobých předpovědí meteorologů se toho moc nedozvíme. Meteorologické modely sahají a předpovídají počasí jen na maximálně 15 dnů dopředu a jejich výstupy se už na sedmý den většinou hodně odlišují.

První sníh - Harrachov

Co takhle sázka na pranostiky?
Na některých místech v ČR se na stromech magnolie objevily na mnoha místech květy. Ta přitom kvete brzy na jaře. Naše babičky říkávaly, že je-li mnoho vos a sršňů a podruhé kvetou stromy, tak přijde tuhá zima. Letošní zima by měla být bílá, také podle toho, že v srpnu rostly hřiby. "Přestože bylo sucho, hřibů bylo poměrně dost. Vůbec nejznámější moudro vztahující se k zimě je spojeno s cibulí. "Čím více má cibule slupek - sukének, tím bude zima tužší. Předloni jich měla opravdu hodně a zima byla pořádná. Loni téměř nic a letos tak zlatý střed. Zima by proto neměla být nijak krutá.

Fotožurnál: První sníh se v Harrachově

Po chladném víkendu se bude počátkem příštího pracovního týdne přece jen oteplovat. I nadále je ale očekáváno hodně oblačnosti s deštěm.

Klimatologické/sezónní modely, které se snaží vystihnout rámcově počasí i několik měsíců dopředu jsou volně přístupné na webu www.metoffice.gov.uk.

[ dh ]foto: P.Bůžek, DH

Pozoruhodné zimy - 14.12. 2005

Staří Krkonošáci říkávali, že u nás na horách je „Půl roku zejma a půl zima“ Historický přehled počasí o Vánocích

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS