Zpět      Tisk     Všechny články

Záchranné centrum

22.8.2007 v 09:34

Radní v Harrachově chtějí využít tamní budovu cizinecké a pohraniční policie, která se v lednu vstupem České republiky do schengenského prostoru uvolní.

Až 1. ledna začne platit volný pohyb přes hranici i v členských zemích Evropské unie, opustí své sídlo i cizinecká policie v Harrachově na česko-polských hranicích. Město o její budovu projevilo velký zájem, chce tam vybudovat mezinárodní záchranné centrum a má i další plány. Přálo by si v ní otevřít mezinárodní informační centrum pro turisty.

Celnice Harrachov

Záchranné centrum by sloužilo tisícovkám turistů, kteří se rekreují v polských i českých příhraničních střediscích. „Především v zimě se do Harrachova sanitka záchranné služby pokaždé nedostane do patnácti minut. Zdravotní péče by se po vybudování centra zlepšila,“ míní harrachovský starosta Tomáš Ploc. Podle něj by v budově mohli sídlit také hasiči.

Přestavba celnice na víceúčelové centrum se uskuteční, pokud Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových v Semilech budovu na město převede. „Příští týden tam pojedeme na další jednání,“ upozornil Ploc. Harrachov se snaží, aby bývalou celnici dostal zadarmo. I tak ale vedení obce počítá s vysokými náklady na opravu a provoz budovy.

O policejní služebnu má zájem také obec Habartice na Liberecku, která leží na hranicích s Polskem. Podle starosty Františka Kryšpína by ji později ráda přestavěla na penzion pro důchodce.

 

[ dh ] Zdroj: mfdnes

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS