Zpět      Tisk     Všechny články

Volný pohyb pro běžkaře

16.8.2007 v 15:47

Volný pohyb přes hranice členských zemí umožní českým běžkařům pohyb i po doposud těžko dostupných cestách.

Jak uvedl Ivan Hendrych ze Sportovního areálu v Harrachově, volný pohyb mezi oběma zeměmi dovolí běžkařům využít i jiné trasy než přes pěší přechod Mýtiny. "Naše rolba se zatím z Harrachova na Mýtiny nedostane a běžkaři tam musí chodit pěšky zhruba dva kilometry po vypluhované silnici," uvedl Hendrych.

bezky

Alan Tomášek, starosta Pece pod Sněžkou, hlavní výhodu spatřuje ve zjednodušení cestování zahraničních návštěvníků. „Minimálně odpadnou fronty na hraničních přechodech,“ uvádí. Neočekává však výrazného zvýšení přílivu turistů.

 Otázkou zůstává, nakolik tento zájem návštěvníků zasáhne do lesních porostů Krkonoš a Jizerských hor. Podle Tomáška se nepočítá s velkými úpravami: „Plochy určené k rozšíření či vybudování nových sjezdových tratí nejsou vzhledem k potřebnému odlesnění nijak velké. Jedná se zhruba okolo 3-5 Ha.“

Jak uvedl Ivan Hendrych, sportovní areál Harrachov má už nyní vymyšlenou trasu pro rolbu, kudy by se běžkaři dostali ke stopám v Polsku pohodlněji než nyní. Lyže by museli sundat z nohou pouze před obchvatem Harrachova a před mezinárodní silnicí E65.
zima

Vlastislav Fejkl, provozní náměstek SA Harrachov, ještě doplňuje: „Připravujeme a projednáváme zejména  lepší propojení s  upravovanými lyžařskými trasami kolem polských Jakuszyc  a možnosti přejezdů do navazujících českých a polských Jizerských hor. Jelikož se však nalézáme na území KRNAPU, budou úpravy porostů problematické. Na naší straně se  zřejmě omezíme na síť stávajících lesních cest odpovídajících parametrů.“

více info:www.euroskop.cz

[ dh ] Zdroj: iHNed.cz

 

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS