Zpět      Tisk     Všechny články

Spojení areálů

28.6.2007 v 06:29

Po dlouhých jednáních ochranáři Krkonoš navrhli možnost, jak spojit lanovkou Rokytnici nad Jizerou a Harrachov.

V západní části hor by tak vzniklo unikátní lyžařské středisko podobné těm v Alpách. „Navrhli jsme spojení lanovkou, které by začínalo kousek od vrcholu Čertovy hory směrem k horní stanici vleku na Studenově v Rokytnici,“ informoval mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný.


Podle něj by trasa obešla vzácnou botanickou lokalitu na Janově skále a neuškodila přírodě. Vedle lanovky by vedly dvě sjezdovky. „Mohly by být dlouhé dvanáct set až třináct set metrů. Jedna by byla lehká, tedy modrá, druhá obtížnější. červená,“ řekl místostarosta Harrachova a zástupce místního Sportovního areálu Jiří Krejčí. Dopravní zařízení pro sjezdaře má měřit asi kilometr. Rokytnice již je před schválením nového územního plánu, kde je část spojení známých krkonošských turistických center navržena. „Do konce roku bychom rádi měli územní plán platný a odhlasovaný,“ uvedl starosta Petr Matyáš.

Podle něj se sjezdaři ze Studenova budou moci dostat i do areálu Horní Domky na Lysé hoře, kde jsou dvě lanovky a několik vleků. „V územním plánu máme systém přejezdů, malých vleků a sjezdovek, díky nimž by se turisté dostali ze Studenova do Horních Domků,“ popsal Matyáš.
Nejvýznamnější areály Harrachova a Rokytnice tak vytvoří středisko, kde mohou lidé volně přejíždět z jedné obce do druhé. Ostatně první krok k tomu učinili již vloni, kdy ještě společně s podnikateli z Kořenova a Pasek nad Jizerou vydali skipasy platné ve všech jejich areálech. „Propojení Harrachova a Rokytnice lanovkou by mohlo přilákat do regionu více turistů. Navíc se rozptýlí po větší ploše, takže se zkrátí fronty, kopce budou volnější a lyžování díky tomu příjemnější,“ uvedl Matyáš. Úspěch nyní závisí na Harrachově, který momentálně pracuje na konceptu územního plánu. „Jednáme o tom, ale proces schvalování je dlouhý a bude záviset na dohodě,“ řekl Krejčí.
Pokud vše vyjde podle představ, mohla by lanovka mezi městy stát do tří až šesti let.

Propojení na Lysou horu ochranáři zamítli
Provozovatelé středisek původně doufali, že se s ochranáři dohodnou ještě na propojení lanovkami z Harrachova přes vrchy Ptačinec a Plešivec přímo na Lysou horu v Rokytnici. Lanovky a sjezdovky by však vedly první zónou parku. Navíc by se tu muselo hodně kácet.
„Lesy jsme tu vysázeli s podporou nadace Face a součástí dohody bylo, že je sto let budeme chránit a nebudeme je těžit,“ řekl Drahný

    www.skiareal.com     www.skiregion.cz    www.skiareal-rokytnice.cz

[dh] zdroj: mfdnes


Propojení s Rokytnicí - 27. února 2006

Harrachov a Rokytnici by šlo nejsnáze propojit přes Janovu skálu.

 

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS