Zpět      Tisk     Všechny články

Krkonoše vnitřní a vnější

26.5.2007 v 11:31

Projekt jedenácti krkonošských a podkrkonošských škol zaměřený na studium a dokumentaci vývoje krajiny a osídlení se začíná slibně rozbíhat.

V současné době jsou již školy vybaveny potřebnou technikou, kterou si v rámci projektu objednaly. Jde především o digitální fotoaparáty, skenery a program Zoner Photo Studio 9 s funkcí Krajina za školou, která byla vyvinuta právě pro projekty podobného typu. Pomocí tohoto vybavení a programu budou moci účastníci projektu digitalizovat archivní záběry, pořizovat nové, upravovat je a archivovat. Speciální funkce Krajina za školou pak dovoluje vytvořit ze získaných fotodvojic tzv. prolínačku, která efektním způsobem dokumentuje proměny krajiny, architektury či jiného fenoménu v čase.

Harrachov Rýžoviště 1961 vs 2007

Projekt potrvá do 30.6.2008 a přihlásilo se do něj 11 škol z Krkonoš a Podkrkonoší, které budou sbírat materiál o historii svých obcí a okolí a pořizovat nové srovnávací snímky stejných míst v současnosti, vést rozhovory s pamětníky apod. Cílem projektu je podpořit vztah žáků k okolí, zmapovat historii krajiny a ukázat další možnosti jejího vývoje. Na základě práce se školami vznikne výstava a publikace.

Restaurace "Na mýtě" 1967 vs 2007

Projekt Krkonoše vnější a vnitřní volně navazuje na projekty Zmizelé Sudety a Krajina za školou, které obdobným způsobem zmapovaly více než deset horských a podhorských oblastí v České republice. Autoři a spoluautoři výstavy, knihy a internetových stránek připravili více než 1 500 fotodvojic a popisků. Výstava již čtvrtým rokem putuje po ČR, Německu a Polsku. Celá iniciativa se setkala s velkým zájmem veřejnosti. Knihy Zmizelé Sudety se prodalo více než 12 000 výtisků.

Projektu se zůčastní školy z Žacléře,Trutnova, Horního Maršova, Svobody nad Úpou, Dolní Kalné, Dvora Králového, Nové Paky, Špindlerova Mlýna, Vrchlabí, Jablonce nad Jzerou, Rokytnice nad Jizerou. 
www.krkonosevnitrniavnejsi.cz

[dh]

 

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS