Zpět      Tisk     Všechny články

Horní Pojizeří

21.5.2007 v 15:10

Horní Pojizeří je oblast na rozhraní Českého ráje a Podkrkonoší.

Charakterem krajiny, ve které se prolíná severovýchod Českého ráje a Podkrkonošská pahorkatina, je ideálním místem pro trávení aktivní dovolené, v posledních letech reprezentované především cykloturistikou. O krajině a aktivní podobě trávení volného času vypovídá i heslo regionu:
      Horní Pojizeří – Kraj dalekých rozhledů a hlubokých údolí.

Zdaleka ne pro každého je jízda na kole cílem výletu či dovolené, protože cykloturistika představuje především formu pohybu a způsob dopravy. Jako cíle pro výlety slouží přírodní zajímavosti (údolí Jizery, Bozkovské jeskyně, Palackého stezka), lidová architektura (tradiční podkrkonošské roubenky, zvoničky, boží muka), muzea (Muzeum techniky Loukov, Krkonošské muzeum Jilemnice, Muzeum lidových řemesel Poniklá), rozhledy a vyhlídky (Kozákov, Tábor, Kopanina) nebo údolí řek (Jizera, Kamenice či Oleška).

Jakousi páteř regionu představuje řeka Jizera, která propojuje horní Pojizeří s pohořími Krkonoš, Jizerských hor a s krajinou Českého ráje. Oblast tak představuje ideální místo pro strávení dovolené s možností návštěvy okolních regionů.

Jednotlivá informační střediska v regionu (Semily, Lomnice nad Popelkou, Jilemnice, Železný Brod) pro návštěvníky pravidelně připravují doporučené trasy a tipy na výlety zaměřené na konkrétní cíle či témata, např. Severem Pojizeří, Od Jizery na Kozákov, Jilemnickem křížem krážem, Krajem železnobrodských sklářů, Okolo Tábora a další.

Členitý terén nabízí možnost výběru pro sezónní cyklisty, rodiny s dětmi, ale také pro trénované, zdatné sportovce. Značené cyklotrasy by měly turisty provést celým regionem, dopravit je k nejzajímavějším místům a zároveň představit nové cesty mimo hlavní dopravní tahy.

Doprava

Horní Pojizeří leží na severovýchodě Čech, na východním okraji Libereckého kraje. S Prahou vzdálenou cca 100 kilometrů ho spojuje dálnice směrem na Liberec. Horní Pojizeří je "ohraničené" třemi silnicemi I. třídy: na SZ silnice Turnov – Harrachov – Polsko, na SV silnice Harrachov – Trutnov, na jihu silnice Turnov – Jičín – Hradec Králové. Tyto silnice představují také hlavní možnost příjezdu. V regionu pak lze využít silnic II. a III. třídy.
Regionem prochází železnice Liberec (Praha) – Turnov – Pardubice s přípoji do dalších směrů. Kromě železnice, která umožňuje přepravu kol, lze využít i autobusové dopravy. Regionem projíždějí linky sezonních turistických autobusů Českého ráje a krkonošské cyklobusy. Oboje umožňuje v turistické sezoně přepravu turistů a cykloturistů i kol.

Podzvičinsko je oblast ležící v sousedství Krkonoš a Českého ráje

[dh]


Tip:


Kulturní přehled

kino, divadlo, hudba, muzikál, výstavy, muzea, přednášky, ..ostatní akce

Krkonošské cyklobusy
od 2. června do 30. září 2007
Jízdní řády, cyklotrasy,mapy...

 

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS