Zpět      Tisk     Všechny články

Silnice otevřena

20.4.2007 v 07:43

Od soboty 14. dubna 2007 je znovu průjezdná silnice II/290 ze Souše na Smědavu, která je pravidelně přes zimu pro dopravu uzavřena. Díky mírné zimě a malému množství sněhu se letos silnice otevírá s výrazným předstihem. V posledních třech letech byla průjezdná vždy až v květnu, loni ji otevřeli dokonce až 10. května.

Silnice byla loni pro dopravu uzavřena s prvním sněhem od 3. listopadu. Komunikace, která slouží jako spojnice mezi Frýdlantským výběžkem a Jabloneckem, vede kolem přehradní nádrže Souš. Přehrada ale slouží jako zdroj pitné vody pro 100.000 obyvatel na Liberecku a Jablonecku. Kvůli riziku znečištění se přes zimu neudržuje.

Už několik let kraj usiluje o to, aby silnice zůstala otevřená po celý rok. Zatím marně. Kolem přehrady měla vést i pravidelná autobusová linka, která by měla zlepšit obslužnost Frýdlantského výběžku. Se čtrnáctiprocentní nezaměstnaností patří k ekonomicky nejslabším regionům Libereckého kraje. Zatím ale snahy kraje narážejí na odpor vodohospodářů a ekologů. Silničáři navíc argumentují vysokými náklady na zimní údržbu. Silnice kolem soušské přehrady je jedinou spojnicí Frýdlantského výběžku s okresem Jablonec, respektive mezi Jizerskými horami a Krkonošemi. Hojně ji využívají turisté, důležitá je ale především pro obyvatele Frýdlantska, kteří na Jablonecko dojíždějí za prací. V zimním období, kdy je silnice uzavřena, musejí hory objíždět 60 kilometrů dlouhou trasou přes Liberec.

Vodní nádrž Desná Souš, byla vybudována v prvním desetiletí 20.století po katastrofických povodních, které krutě postihly oblast Jizerských hor. Původně měla nádrž sloužit jako povodňové protiopatření, později se stala oblíbeným místem ke koupání. Dnes je však rezervoárem pitné vody a koupání v Souši je tak znemožněno. Přesto je kouzelným místem obklopeným horami.

Ze Souše je možné podnikat příjemné výlety do okolí (Jizerka, Hejnice, Lázně Libverda...). Zvláštní pozornost si zaslouží vodopády na Černé Desné.

[dh] M.Soukup

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS