Zpět      Tisk     Všechny články

Horský písmák V. Metelka

18.4.2007 v 12:18

V letošním roce vzpomeneme 200 let od narození a 140 let od úmrtí významné osobnosti (písmáka a houslaře) Pasek nad Jizerou, Věnceslava Metelky –  (17. září 1807 až 1. května 1867).

Při této příležitosti se obec Paseky nad Jizerou rozhodla nahradit jeho stávající zchátralý pomník na místním hřbitově za nový. Jeho autorem bude všestranný  umělec Vladimír Preclík.

Náklady na tuto akci nejsou malé a přesahují možnosti rozpočtu obce. Proto za tímto účelem obec Paseky nad Jizerou vyhlásila veřejnou sbírku. V Památníku zapadlých vlastenců je umístěna pokladnička, do níž už druhým rokem přispívají návštěvníci muzea. K úhradě všech těchto nákladů dle sdělení obce však stále schází více než jedna třetina. Svým dopisem radním města Harrachova se obrátila s žádostí o finanční dar pasecká starostka Hana Růžičková.

Přispět mohou i jednotliví Harrachováci, mající například vztah k regionu Pasek či k Metelkovu odkazu. Svůj příspěvek mohou zaslat i na bankovní účet sbírky č. 194091130/0300. Potvrzení pro daňové účely na požádání je obec schopna zaslat obratem.

Stav ke konci března 2007 činil 40 930,13 Kč.
Více informací lze získat na internetových stránkách obce www.paseky.cz

Věnceslav Metelka,
vynikající instrumentalista, se stal vůdčí osobností, organizátorem hudebního a divadelního života. Vyučoval hudbě a jako samouk začal vyrábět všechny druhy smyčcových nástrojů a kytary. Stal se vyhledávaným houslařem v širokém okolí.
V Pasekách nebylo v 19. století snad jediného domu, kde by nebyly housle, kde by se nehrálo. Poslední z osmi houslařů - paseckých rodáků zemřel v Pasekách v roce 1971. Věnceslav Metelka měl nejen hudební nadání, ale i pozoruhodné literární vlohy. Vedle poutavě napsaného životopisu zaznamenával své umělecké zážitky a zajímavé společenské a politické události. Jeho paměti patří mezi nejlepší práce českého písmáctví. První, kdo jeho zápisky ocenil, byl Karel Václav Rais, který z nich čerpal látku pro svůj román Zapadlí vlastenci.

  Po stopách Věnceslava Metelky
Při pátrání po Metelkově rodném domku mi pomohla náhoda, když jsem u jedné vilky oslovil sekáče trávy. Ukázalo se, že právě jeho sedmdesátiletá maminka byla provdaná za jednoho z Metelkových potomků. Metelkova rodná roubenka čp. 11 je krásně zachovalá a v Jablonečku jsem se tak mohl seznámit s Metelkovým pravnukem Stanislavem (*1932). Jeho syn Vladimír (*1956) je coby písmákův pravnuk posledním mužským potomkem rodu. V Pasekách je ještě dům č. 8, do kterého se r. 1863 vdala za Josefa Nesvadbu Metelkova dcera Johanka. Dnes tu bydlí její pravnuk Karel Nesvadba (*1928). jeho vnuk Jan (*1991) je dalším pokračováním rodu po mateřské linii. Od roku 1992  100 let od vydání Raisova románu  se tu konají proslulé Pasecké hudební slavnosti (Letos se konají: 3. - 5.8.2007).
Petr Luniaczek

Vladimír Preclík (1929) řezbář, sochař, malíř, grafik a spisovatel

 

[dh]

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS