Zpět      Tisk     Všechny články

Tip na výlet

14.3.2007 v 14:34

Autem na Černou Studnici a odtud pěšky po Černostudničním hřebenu na vyhlídku Terezínka nad Tanvaldem a stejnou cestou zpět.

Autem: Harrachov, Černá říčka, Smržovka a Černá Studnice.
Pěšky: od rozhledny Černá Studnice po Černostudničním hřebenu (přes Muchov) na vyhlídku Terezínka nad Tanvaldem a stejnou cestou zpět.
Zpět: autem přes Smržovku zpět do Harrachova

Černá Studnice je nejvyšší vrchol Černostudničního hřebene - 869 m. Na vrcholu je turistická chata a rozhledna /z roku 1905/, původní rozhlednou bylo jen vrcholové skalisko s vytesanými stupy. Oblíbené místo návštěv z Jablonce nad Nisou, kdysi několik sáňkařských drah. Chata byla otevřena 14. srpna 1905 - otevření se zúčastnilo kolem 6000 lidí. Později se chata z důvodů velké návštěvnosti rozšiřovala až na restaurační kapacitu 600 míst. Se změnou majitelů však došlo až k zastavení provozu. Dnes je zde otevřen bufet pod věží, zároveň se zde prodávají vstupenky na věž. Až na vrchol vyhlídky vedou kamenné schody.
Rozhledna přístupná po celý rok a to od 9:00 do 22:00 hodin.

Cesta přes Muchov je lemována
zajímavými skalními útvary

 

Terezínka, 623 m, je vyhlídková skála nad Tanvaldem ve východní části Černostudničního hřebene.
Stával zde dřevěný loupežnický hrádek, ve kterém podle pověsti sídlil obávaný rytíř Šouf, zřejmě vyděděný syn slezského hraběte Schlafgotsche. Přepadával kupecké vozy na obchodní stezce údolím Kamenice. Okolo roku 1853, v době průmyslového rozmachu na Tanvaldsku, nechal majitel firmy Tanvaldská přádelna bavlny Johann Mayer na oblíbeném místě své manželky Therezie vybudovat ve výšce 623 m nad mořem a 180 m nad Dolním Tanvaldem vyhlídku se schodištěm a zábradlím. Jako skalní vyhlídka byla upravena padesáti pěti kamennými stupy a zábradlím. Skála je vysoká asi 15 m a ční 180 m nad tanvaldskou kotlinou. Délka trasy pěšky na Terezínku je cca.5,5 km

Délka trasy autem: 32 + 28 km
Délka trasy pěšky cca.11,0 km
Výškové převýšení cca. 390 m

[dh] zdroje: V. Kopáč - trasy

 

Tip na výlet - Bramberk

Na Bramberku u Lučan (787 m.n.m), můžeme obdivovat 21 metrů vysokou rozhlednu z žulových kvádrů.

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS