Zpět      Tisk     Všechny články

Rekonstrukce lanovky

12.3.2007 v 09:36

Na Sněžku se bude moci i v budoucnu vyjet lanovkou. Radnice v Peci pod Sněžkou se dohodla s Krknošským národním parkem na její výstavbě a to přesto, že Krkonošský národní park ji chtěl původně nechat rozebrat.

Teď jsou ovšem ochranáři ochotni od svého zákazu ustoupit. Radnice v Peci pod Sněžkou se ovšem musí zase vzdát svého plánu vybudovat na Růžohorkách nový lyžarský areál, kvůli němuž by se musely vykácet hektary vzrostlého lesa. Ochranáři především nechtějí připustit zemní stavební práce nad horní hranicí lesa, kde se nachází unikátní ekosystém severské tundry, která je hlavním důvodem zařazení Krkonoš na seznam mezinárodní sítě biosférických rezervací UNESCO.

Sněžka se v blízkých letech zásadně změní. Nejenže na její vrchol povede kabinová lanovka, ale již letos se tu začne stavět nová poštovna.

Kapacita lanovky

Poslední zásadní věc, na které se ještě musí ochranáři s vedením známého krkonošského střediska dohodnout, je kapacita lanovky.

"Jednání pokročila tak daleko, že se už bavíme o typu nové lanovky, o podobě jejích podpěr nebo o způsobu vedení sítí. Jediné na čem se zatím shodnout nemůžeme, je maximální hodinová přepravní kapacita nového zařízení," uvedl ředitel Krkonošského národního parku Jiří Novák.

Zatímco ochranáři navrhují, aby i nová lanová dráha měla přepravní kapacitu nejvýš 250 lidí za hodinu stejně jako současné dosluhující zařízení, pecká radnice by ji chtěla zvýšit na 400 lidí a svůj požadavek odůvodňuje tím, že plánované osmimístné kabiny stejně většinou nebudou plně obsazeny, takže počet skutečně přepravených lidí by byl mnohem menší a žádnou hrozbu pro vzácnou přírodu v nejpřísněji chráněné části národního parku by neznamenal.
KRNAP předpokládá, že se na počtu přepravovaných turistů s Pecí dohodne. "Určitě se na tom naše dohoda nezabrzdí," dodal mluvčí parku Drahný

Pec pod Sněžkou předpokládá, že v ideálním případě by stavba nové lanovky mohla začít v roce 2008. Do té doby ovšem musí sehnat 300 až 400 milionů korun.


[dh] zdroje: vize.com, cestovani.idnes.cz

 

56 let lanové dráhy

Lanovka vede na naši nejvyšší horu Sněžku (1602 m) už od roku 1949. Chcete-li se s ní svézt, musíte se vydat asi kilometr a půl z centra Pece pod Sněžkou.

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS