Zpět      Tisk     Všechny články

Bronz ze Sappora

23.2.2007 v 18:05

Skvělá zpráva dorazila dnes dopoledne z dějiště klasického lyžařského Mistrovství světa v japonském Sapporu, kde hned druhý den po zahájení tohoto šampionátu Harrachovák Dušan Kožíšek vybojoval společně s Milanem Šperlem bronzovou medaili ve sprintu dvojic.

Dušan stejný kov vybojoval ve stejné disciplíně i na předchozím Mistrovství, jež se konalo v německém Oberstdorfu, tehdy byl jeho souputníkem Martin Koukal. Stejně jako před dvěma lety se tak může po příjezdu domů těšit ze slavnostního přijetí na harrachovské radnici.

Dramatické sprinterské finále vyhráli italští běžci Renato Pasini a Cristian Zorzi těsně před Rusy Nikolajem Morilovem a Vasilijem Ročevem.
Šperl, šestý muž z minulého světového šampionátu na 50 km klasicky, rozjel závod opatrně a předával po prvním úseku na poslední desáté pozici. Kožíšek trochu zrychlil, ale vezl se ve vleku za ostatními kolem osmého místa. Šperl na předposledním úseku vytáhl štafetu do boje o medaile a Kožíšek předvedl fantastický finiš a odrazil útok nakonec čtvrté německé štafety s finišmanem Axelem Teichmannem.
Ta vzápětí podala proti výsledkům oficiální protest. Podle agentury SID Kožíšek údajně porušil v cílové rovince pravidla tím, že vběhl do vedlejší stopy a omezil tak Teichmanna. Jury protest řešila jen chvíli, zamítla ho a výsledky potvrdila.
Do finále přitom česká dvojice postoupila jako poslední pátá z druhého semifinále, ale těžila z toho, že se vyhnula pádům a kolizím. Ty potkaly už v semifinále spolufavority Švédy, neboť Björn Lind nejprve zlomil hůlku a jeho kolega Peter Larsson pak dvakrát upadl. Ve finále se totéž přihodilo při sjezdu olympijskému vítězi Toru Arnemu Hetlandovi, který tak favorizovanou norskou štafetu připravil o očekávaný úspěch. Upadli i Estonci a ve finálovém finiši také kazašský lyžař.


Výsledky - sprint dvojic: 1. Pasini, Zorzi (It.) 17:50,6, 2. Morilov, Ročev (Rus.) stejný čas, 3. Kožíšek, Šperl (ČR) -0,7, 4. Angerer, Teichmann (Něm.) -0,8, 5. Kreczmer, Krezelok (Pol.) -0,9, 6. Kershaw, Goldsack (Kan.) -4,3, 7. Hetland, Northug (Nor.) -8,1, 8. Čebotko, Koščevoj (Kaz.) -19,4, 9. Stockinger, Pinter (Rak.) -21,3, 10. Kummel, Narusk (Est.) -55,1.

Ve stejný den se také rozběhlo klání borců v severské kombinaci. Úvodní disciplínou byl sprint na 7,5 km. V něm zvítězil Fin Hannu Mannien. Do třicítky konečného umístění se dostali  tři čeští reprezentanti. Nejlepší z nich debutant Miroslav Dvořák (SK Harrachov) byl čtyřiadvacátý. Nejlepší po skoku Tomáš Slavík skončil sedmadvacátý a Pavel Churavý doběhl na devětadvacátém místě. Poslední z reprezentantů Martin Skopek dokončil sprint na třiatřicáté pozici.

Výsledky - sprint: 1. Manninen (Fin.) 17:40,2, 2. Moan (Nor.) -0,3, 3. Kircheisen (Něm.) 29,5, 4. Koivuranta (Fin.) 35,2, 5. Gottwald (Rak.) -52,1, 6. Tande (Nor.) -57,9, 7. Lamy Chappuis (Fr.) -58,2, 8. Ackermann (Něm.) -58,6, 9. Kreiner (Rak.) -1:17,9, 10. Laheurte (Fr.) -1:18,5, ...24. Dvořák -2:48,3, 27. Slavík -3:04,4, 29. Churavý -3:09,9, 33. Skopek (všichni ČR) -4:04,2.

[dh] zdoj: M.Soukup (upraveno z webu SLČR), fotky ze stránek www.dusankozisek.cz  a idnes.cz (AP)

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS