Zpět      Tisk     Všechny články

56 let lanové dráhy

17.2.2007 v 06:33

Lanovka vede na naši nejvyšší horu Sněžku (1602 m) už od roku 1949. Chcete-li se s ní svézt, musíte se vydat asi kilometr a půl z centra Pece pod Sněžkou.

Poněkud neobvykle, bokem ve směru jízdy, spočinete na dvojsedačce. Po 11 minutách se na mezistanici na Růžové hoře dráha lomí do pravého úhlu a vy musíte přestoupit. Stejným způsobem pokračujete 13,5 minuty až na vrchol.

Práce na lanovce začaly v roce 1946 vykácením lesa na trase prvního úseku: Pec pod Sněžkou - Růžová hora. Stavba a montáž lanové dráhy probíhaly v dalších dvou letech a 15. ledna 1949 se svezli první turisté.

Zájem byl obrovský: jen v prvním roce přepravila lanovka celkem 194 tisíc lidí. Současně se dokončoval druhý úsek na Sněžku. Po zkušebním provozu (listopad 1949) se spustila natrvalo 1. července 1950.

Brzy se však začínají na zařízení a hlavně na budovách projevovat extrémní klimatické podmínky. Vrcholek Sněžky je tak větrný, že někdy nestačí ani větroměr měřící rychlost do 55 m/s (200 km/hod.)
Mimochodem, při nedávném orkánu Kyrill zaznamenaly přístroj 216 km/hod.! Každou zimu také několikrát spadlo na druhém úseku dopravní lano z podpěr, proto v letech 1962 - 1963 Transporta Chrudim trať rekonstruovala. Situace se zlepšila, ale lano padat nepřestalo. Aspoň trošku uklidňujícím faktem je, že vítr sfoukne lano pouze v době, kdy je lanovka mimo provoz, většinou v noci..

[dh] zdroj: cestovani.ihned.cz

Nová lanovka na Sněžku
Kdy začne stavba nové lanovky?
Poškodí nová lanovka přírodu?
Kolik turistů vyjede v kabinkách?
Kde se bude lyžovat?

... již brzy v aktualitách

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS