Zpět      Tisk     Všechny články

Halové jevy

8.12.2006 v 06:01

Přestože už za méně než měsíc vstoupíme do roku 2007 a pořádné mrazy jsme letos ještě nezažili, zima jistě přijde a s ní mrazivé dny s padajícím diamantový prachem. Diamantový prach, označovaný zkratkou DD (diamond dust), jsou vlastně padající krystalky ledu a ty podobně jako na cirrových nebo cirrostratových oblacích vytvářejí halové jevy.

Ivo Březina - Horní mísečky
(Malé halo a parhelia)
 

Oldřich Pazour - Harrachov
(malé halo s jasným parheliem)

Halové jevy jsou meteorologické optické úkazy, které se objevují na obloze kolem zdrojů světla (Měsíc, Slunce, další světelné objekty) podobě různě barevných kruhů, oblouků a skvrn. Pro jejich vznik je nutná přítomnost ledových krystalů v atmosféře. Na těchto krystalech dochází k lomu a odrazům světla. Tento lom světla způsobuje halové jevy. Ledové krystaly se vyskytují v oblacích vysoké oblačnosti (cirrus, cirrostratus) ve výškách kolem 5-7 km, nebo při příznivých podmínkách (vysoká vlhkost, velmi nízká teplota) i v přízemní vrstvě.

Ledových krystalů je celá řada, nejčastější jsou šestiboké destičky a sloupky. Halových jevů existuje také celá řada. Některé jsou časté, jiné se objeví jen velmi zřídka a jiné je možné spatřit pouze za extrémně dobrých podmínek na ledových krystalech v přízemní vrstvě atmosféry. Nejčastěji se objevuje malé halo (světelný kruh o poloměru 22° kolem zdroje světla) mezi další časté jevy patří parhelia (vedlejší slunce), což jsou barevné body po levé a pravé straně slunce ležící na malém halu.

Pokud se vám podařilo fotograficky zachytit halové jevy a chcete-li se o své pozorování podělit s ostatními, pošlete nám fotografii i s popisem na adresu fotky@harrachov.cz

 

[dh] zdroj: ukazy.astro.cz

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS