Zpět      Tisk     Všechny články

Krátké depeše

7.12.2006 v 20:22


Cestování bude pohodlnější [Liberecký kraj]
Od Nového roku se budou cestující Českých drah postupně setkávat s novějšími a modernějšími železničními vozy.Významnou novinkou bude v Libereckém kraji nasazení moderních motorových vozů řady 843. "Deset těchto souprav použijeme jako rychlíky mezi Libercem a Pardubicemi a dále jako osobní vlaky na trati Liberec - Tanvald - Harrachov. Doplňkově povezou i některé osobní vlaky do Železného Brodu, Josefova Dolu či Frýdlantu v Čechách," uvedl Petr Prokeš, ředitel Koridu, koordinátora veřejné dopravy Libereckého kraje.

Krkonošský kalendář událostí [Krkonoše]
K dispozici je již nyní v krkonošských informačních střediscích.
Výstava historických pohlednic v Žacléři, Evropský pohár ve sjezdovém lyžování mužů ve Špindlerově Mlýně, Světový pohár v severské kombinaci FIS CUP ve skoku na lyžích v Harrachově, Světový pohár skicross v Peci pod Sněžkou, příjezd Krakonoše a rej masek v Černém Dole, Den země - akce připomínající ekologický svátek nejen ve Vrchlabí, Májový jarmark v Jilemnici, Hornoštěpanická pouť na Benecku, Divadelní léto ve Velké Úpě, Mistrovství ČR v softbalu v Mladých Bukách, Porciunkule v Hostinném, festival Keltská noc v Rokytnici nad Jizerou (nebo v Harrachově?), volejbalový turnaj Vítkovické bloky ve Vítkovicích, Martinský lampiónový průvod v Lánově, Vánoční stan v Černém Dole a řada dalších akcí, jako pravidelné podniky turistického regionu Krkonoše, jsou součástí nově vydaného Kalendáře očekávaných událostí..

Zrušení osmiletého gymnázia [Tanvald]
Záměr změn ve vzdělávací nabídce středních škol Libereckého kraje navrhuje zrušení stávajícího osmiletého gymnázia v Tanvaldu (při zachování čtyřletého gymnázia) a využít této uvolněné kapacity ve prospěch vyšší odborné školy se zaměřením na sociálně právní oblast, jež by tato organizace byla příspěvkovou složkou Města Tanvald. Druhý návrh počítá se stejným scénářem, jen zřizovatelské funkce by zůstaly Libereckému kraji, který by takto zahrnoval gymnázium, obchodní akademii a vyšší odbornou školu sociálně právní. Tento krok je v návrhu záměru odůvodňován malou spádovostí, z níž probíhá nábor žáků osmiletého gymnázia.


Schválení tohoto rozhodnutí by se dotklo celkem devatenácti obcí (včetně Harrachova), tedy oblasti jež čítá cca 30.000 obyvatel. Dle odpůrců záměru nebere tento materiál v úvahu specifika ztížené dopravní obslužnosti v našem horském regionu. Navíc studenti osmiletého gymnázia dosahují dlouhodobě vynikajících studijních výsledků v podobě příjímání na vysoké školy (v průměru až 88%.)
V současné době třídy tanvalského gymnázia navštěvuje celkem osmnáct dětí z Harrachova. Více informací získáte na www.gymtan.cz

Lanovka na Sněžku pojede [Pec pod Sněžkou]
Osud nejvyšší české hory a kabinové lanovky na její vrchol je téměř zpečetěn. Radnice v Peci pod Sněžkou se dohodla s Krknošským národním parkem na její výstavbě. Poslední podmínkou, na níž se musí obě strany domluvit, je kapacita lanovky.Sněžka se v blízkých letech zásadně změní. Nejenže na její vrchol povede kabinová lanovka, ale v roce 2007 se tu začne stavět nová poštovna.

Skláři z Rumunska [Harrachov]
Otevřeného pracovního trhu občanům Rumunska využije SoukromáS sklárna firmy Novosad a syn v Harrachově. Firma jen s potížemi shání kvalifikované pracovníky v ČR, nyní zaměstná tři až pět sklářů jejichž podniky v Rumunsku zkrachovaly. Rumunským občanům nabídne u nás i ubytování.
Rumuni nebudou jedinými zahraničními pracovníky v harrachovské sklárně. Firma zaměstnává také tři Poláky. „Přestože kvalifikovaný sklář si u nás vydělá kolem 20 tisíc korun a nabízíme i bydlení, nedaří se nám lidi sehnat,“ řekl Novosad.

Nápad sjet si Mumlavský vodopád vznikl zcela nenadále [Harrachov]
„Věděli jsme, že už to kdysi nějaký šílenci jeli, věděli jsme, že už si tam jednou někdo pěkně rozsekal páteř, ale věděli jsme, že to jedem vyzkoušet. ...snažím se brzdit dopad pádlem, to nějak nedrží a láme se mi pod rukou.“
Text je ukázkou z připravovaného článku o partě vodáků na speciálních krátkých lodích, kteří se rozhodli zdolat Mumlavský vodopád. Celý text i se spoustou fotek si zde budete moci prohlédnout během několika dnů.

Kde je sníh? [ČR]
Letošní mimořádně teplý podzim a začátek zimy způsobily, že na Mikuláše sníh neležel ani na horách. Kvůli nedostatku sněhu v celé Evropě byly zrušeny nebo přeloženy již desítky závodů. Není to jev mimořádný, zejména v posledním desetiletí se stalo už několikrát, že v tuto dobu jsme na sníh ještě jen čekali. Naposledy byly hory beze sněhu na Mikuláše v roce 2003. V nižších polohách ležel sníh 6. prosince za posledních 45 let jedenáctkrát, t.j. přibližně v jedné čtvrtině případů.

Tradiční řemeslné trhy [Jilemnice]
- 9.12.2006 - 8.00 - 17.00
Neopakovatelnou atmosféru vánočních jarmarků dokreslují koledy, písně, říkadla, lidové tance, předvádění živého betlému apod. Zakončení jarmarku tradičním ohňostrojem.

Vánoční řemeslný jarmark [Vrchlabí]
- 16.12.2006 -
Vystoupení dechové kapely Horalka, tanečního studia Oliver a dalších
Místo konání: Kulturní dům Střelnice Vrchlabí

Vánoční koncert vrchlabského chrámového sboru [Vrchlabí]
- 21.12.2006 - Tradiční Vánoční koncert
Na programu bude mimo jiné mše Jakuba Jana Ryby "Hej, mistře!", směs koled v úpravě Karla Steckera a další vánoční zpěvy a pastorely. Vystoupí vrchlabský Chrámový sbor v doprovodu orchestru a varhan.

Vánoční pořad bohoslužeb [Harrachov]
Kostel sv. Václava
Neděle 24.12. 20:00 - Půlnoční Bohoslužba
Pondělí 25.12. 16:00 - mše sv. - Boží hod
Čtvrtek 28.12. 16:00 - mše sv.
Sobota 30.12. 16:00 - mše sv.

[dh] zdroje: mfdnes, krkonose-smo, farnost.semily.cz

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS