Zpět      Tisk     Všechny články

Eurokomunale

15.11.2006 v 08:07

Harrachov hostil ve dnech devátého až jedenáctého listopadu 2006 pracovní setkání zástupců evropských obcí zapojených do projektu Eurokomunale. Ten aktuálně sdružuje samosprávy z Česka, Německa, Polska, Itálie a Dánska.

Harrachovské setkání bylo koncipováno jako pracovní a bylo v tomto roce druhým v rámci aktivit sdružení Eurokomunale. To první se uskutečnilo na jaře v jihoněmeckém Seckachu, kde představitelé obcí absolvovali i mimo jiné prezentaci likvidace komunálních odpadů a spolupráci s bankovním sektorem.

Na harrachovském setkání se naopak z řad hostitelů prezentovala přítomným politika a úspěchy v cestovním ruchu regionu. Z prezentace  náměstka hejtmana  Antonína Schäfera se účastníci setkání dozvěděli o aktivitách a činnosti Libereckého kraje na poli cestovního ruchu a  v následné diskuzi se, například zajímali o spolupráci podnikatelů z regionu v této oblasti, zaujal je i projekt turistických slev Benefit program. Následnou prezentaci o činnosti a úspěších Sdružení obcí Libereckého kraje pro přítomné připravil jeho ředitel Jaroslav Hanzlíček. Aktivity Svazku měst a obcí Krkonoše představil jeho místopředseda Václav Cajthaml. Závěrem pak byl promítnut krátký propagační film o mikroregionu Tanvaldsko.

Eurokomunale
Eurokomunale

Tématem jednání Eurokomunale byla i příprava na další, tentokráte velké setkání zástupců zapojených obcí. To by se mělo uskutečnit ve druhé polovině měsíce května příštího roku (18.-20.5.2007) v severoitalské obci Gazzada Scianno. Tam by  po vzoru z hornolužického Reichenbachu (květen 2005) opět měla proběhnout prezentace zúčastněných obcí v podobě trhu řemesel, umění a gastronomie. To vše spojené s kulturním či sportovním vystoupením jednotlivých spolků ze členských obcí Eurokomunale.
Zpestřením pro účastníky harrachovského jednání byla návštěva tamní sklárny a minipivovaru a sobotní prohlídka areálu skokanských můstků. Při páteční slavnostní večeři pak byli přítomni i zástupci Sklářské Poreby, jež je přesně pět let partnerským městem Harrachova.

V Harrachově byli přítomni zástupci těchto obcí: Reichenbach a Seckach (oba Německo), Gazzada Scianno (Itálie), Karpacz (Polsko), Harrachov a dvě obce z Českolipska: Okrouhlá a Jestřebí. Omluveni byli zástupci dánského Hammelu.

 

[dh] M. Soukup

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS