Zpět      Tisk     Všechny články

Odpůrci přehrad vítězí

9.11.2006 v 08:31

Vilémov u Rokytnice nad Jizerou a Havírna u Pasek nad Jizerou jsou zachráněné. Tyto obydlené oblasti nezatopí budoucí přehrada Paseky.

Ze soustavy dvou vodních nádrží Vilémov a Paseky ministerstvo zemědělství totiž vyškrtlo menší Paseky. „Vyškrtnutí Pasek ze soustavy dvou přehrad bereme jako částečný úspěch. Lepší by bylo, aby ze seznamu vyřadili i Vilémov, který nám také uškodí,“ konstatoval místostarosta Rokytnice nad Jizerou Petr Kadavý.

Proti přehradám bojují místní obce. A nelíbí se ani ochranářům z Krkonošského národního parku, protože by voda zatopila chráněné území Natura 2000. Větší přehrada Vilémov by zaplnila údolí Jizery směrem od osady Vilémov k Harrachovu. Pod vodou by se ocitla část Harrachova, Rokytnice i Kořenova a navíc i frekventovaná silnice, jež propojuje Krkonoše. Harrachov by se dostal do nevýhodné pozice, protože by voda město částečně oddělila od zbytku České republiky.

„Budeme určitě bojovat dál,“ řekl starosta Harrachova Tomáš Ploc. „I Vilémov je velký problém pro Harrachov a místní lidi, které živí zimní cestovní ruch,“ dodal. Podle Ploce by se kvůli velké vodní ploše zvýšila vlhkost vzduchu, což by omezilo umělé zasněžování a na sjezdovkách by se méně držel sníh. „Přitom zima tu živí snad devadesát procent lidí.“ upozornil.
Obce mají ještě šanci jednat. „Nějaký prostor je, dokud dokument neschválí vláda,“ řekla mluvčí ministerstva Táňa KrálováKrálová.

[dh] zdroj: (mfdnes)


  Horská přehrada -7.6.2005

Podle plánů ministerstva zemědělství obklopí Harrachov voda ze tří stran 

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS