+ projev starosty " />


Zpět      Tisk     Všechny články

Památník padlým

13.10.2006 v 10:45

Ve čtvrtek 12.října přesně v 10.00h proběhlo před radnicí v Harrachově slavnostní "znovuodhalení" pomníku na počest padlým občanům, kteří bojovali v I. světové válce.

Pomník byl obnoven celkovým nákladem 790 tis. a vše bylo plně hrazeno z fondu Ministerstva obrany. Pan starosta Cajthaml pronesl krátký projev a následně uctil památku bývalých občanů Harrachova malou kytičkou.


Projev starosty Václava Cajthamla

Vážení přítomní, dámy a pánové, milá mládeži !

Dovolte abych Vás co nejsrdečněji pozdravil u příležitosti převzetí tohoto památníku po rekonstrukci.

Rekonstrukce byla provedena ze stoprocentní dotace ministerstva obrany, která činila 799.000,-Kč. a provedla ji firma Torkret. Na dílčí spolupráci se ještě podílely firmy ADOS a COLAS. Mám za to, že všem zmiňovaným patří dík za odvedenou práci.

Je zřejmé, že nám vzniklo důstojné místo, kde se lze zastavit a popřemýšlet o minulosti, současnosti, ale také o budoucnosti. My víme, že v historii lze hledat vždy ponaučení. Války jsou drahá a bolestivá zkušenost. Tento památník vznikl na počest 69-ti padlým Harrachovákům v I. světové válce. Jsou vesměs německého původu, ale jsou to pravý Harrachováci a taky naši prapředci. Já, jako rodilý Harrachovák vím, že mezi těmito padlými mám některé předky, ale necítím se Němcem, ale ryzím Čechem. Zmiňuji to proto, že jsem již slyšel nějakou poznámku k tomuto citlivému problému. Myslím, že je to nutné připomenout obzvlášť, když jsme nedávno vstoupily do demokratické Evropy. Musíme ctít chování a mravy evropského občana.

Tento památník má ještě jeden význam a to jako vzpomínka, na vznik našeho samostatného státu, po rozpadu Rakouské monarchie.

Je také důležité si připomenout současnost. Kdy na dálném východě Severní Korea opět haraší a straší válkou a to za použití atomové zbraně. Ve světě rovněž probíhá neustálý dialog, který však není vždy bez násilí. Proto je nutné si tyto věci opakovaně připomínat.

Na závěr mi dovolte, abych já co by představitel města položil u památníku, jako symbol usmíření, malou kytičku.


Děkuji za pozornost!

 

[ dh ]

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS