Zpět      Tisk     Všechny články

Lázně Harrachov

10.10.2006 v 09:38

Pokus prosadit Nový Svět – Harrachov jako lázeňské středisko nějak nevyšel a bouřlivá současnost zcela zasouvá do pozadí fakta z historie nepříliš dávné.

Začátky lázeňského střediska
Před koncem století roku 1896 už nechce Harrachov zůstat pozadu za blízkým „Bad Wurzelsdorfem“ (Kořenov - německá varianta jména obce v 19. století „Bad“ – lázně, tedy Bad Wurzelsdorf). Vždyť místní obyvatelé poznali dávno i doma dobré účinky vody ze studánky sv. Jana v místě. Historická pohlednice snad prvního „lázeňského ústavu“ Franze Schiera v Zákoutí nebudí příliš velký respekt. Připomíná spíš dřevěnou horskou chalupu s hospodářstvím, ale už se tu provádí léčba rašelinou.
Hosté v lázních přibývají po horské silnici z Tanvaldu od konečné stanice železné dráhy „příležitostí“. Nebo – a to později, od roku 1902 – zubačkou, která spojila naši stranu pohoří se Slezskem, případně jinak. Harrachovské lázně s koupelemi konečně začínají vyvíjet činnost. Pevný údaj v běžných zdrojích však nemáme. Zdejší letní hosté už nemusejí za koupelemi a rašelinou do Kořenova.


hotel Krakonoš (Rübezahl)
dnes Karolína


objekt Střelnice (Schützenhaus)
dnes Hubertus

Merano Krkonoš
Podle propagačního materiálu z počátku třicátých let minulého století má Harrachov co nabídnout. Působí tu blahodárně horský, křišťálově čistý a „kořenatý“ vzduch, horské slunce, výborná pitná voda a dobré zaopatření. Pobyt je tu vhodný pro rekonvalescenci, procházky působí na sílení srdečních svalů a vzduch na vývin krevních tělísek. K použití jsou zde koupele uhličité, jodové a jehličnaté. Rozbor místní rašeliny prokázal složení a účinky podobné rašelině z Františkových Lázní. Působí na tlumení revmatických bolestí, na záněty kloubů, ženské nemoci a jiné potíže. Přirozeně tu najdou úlevu i osoby s chorobami dýchacích orgánů. To vše se dočteme v publikaci, provedené ve dvou jazykových mutacích, v češtině a v němčině.
Místní patrioti mají odvahu přijít pro Harrachov s označením „Merano Krkonoš“ podle alpského lázeňského střediska v severní Itálii. Jilemnický Jindřich Ambrož ve svém průvodci upozorňuje na rašelinové lázně a radioaktivitu léčivých pramenů. Pracuje tu lázeňský lékař, jehož ordinace je moderně vybavena rentgenem, elektroterapií, domácí lékárnou atd. Přímo pro pacienty jsou k dispozici dva objekty: Lázeňský dům MUDr. Ernsta Weisse s deseti pokoji a dvaceti lůžky a Anenské lázně A. Riegera s dvaadvaceti pokoji a čtyřiceti lůžky.

Sport VS lázeňství
V roce 1923 se v místě uskutečnily VII. kongresové závody v běhu i skoku, tenkrát největší lyžařské akce ve střední Evropě. A to byl počátek konce lázní Harrachova. Od té doby přibývalo propagátorů lyžařského sportu a lázeňství postupně a nakonec zcela vyklidilo pole zimním sportům, turistice a rekreaci.

 

[ dh ]zdroj: časopis Krkonoše - Jizerské hory

Zápisky J. Čelakovského

Harrachovská vila byla místem pravidelných prázdninových pobytů rodiny a jejích blízkých příbuzných

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS