Zpět      Tisk     Všechny články

Krátké depeše

3.10.2006 v 08:11

Nové multifunkční infocentrum [Kořenov]
Horská obec Kořenov se snaží získat příznivce pro svůj záměr. Chce vybudovat nadregionální multifunkční infocentrum pro turisty. Zařízení by pokrylo Jizerské hory i západní Krkonoše a má vyrůst u hlavní silnice na Harrachov. V létě je obec uzlem cyklotras, v zimě je tu dostatek lyžařů směřujících na upravené stopy systému Krkonoše - lyžařský, běžecký ráj i na Jizerskou magistrálu. Infocentrum se má stát komplexem, ve kterém turisté najdou převlékárny, šatny, toalety i sprchy, úschovnu zavazadel a půjčovnu lyží i kol.

 

Pomůže nová rolba [Jizerky]
Nová rolba za více než čtyři miliony korun poslouží v zimě k úpravě Česko-polské Jizerské lyžařské magistrály.
Díky novému hraničnímu přechodu Kořenov - Orle se v Jizerských horách spojilo 130 kilometrů českých a více než 100 kilometrů polských běžeckých stop. Navíc navazují na více než 100 kilometrů dlouhou magistrálu v okolí Harrachova. Jde o jeden z největších běžeckých okruhů ve střední Evropě.

 

Sportovní areál staví [Harrachov]
V Harrachově u lanovky vedle skokanských můstků nabídne sportovní areál lyžařům nová WC, moderní pokladny a zařídí tam také ošetřovnu pro zraněné. Rozšíří rovněž umělé zasněžování na Černé a Modré sjezdovce.Oprava silnice [Harrachov]
V Harrachově začala oprava zřícené části silnice I/14. Rušnou komunikaci k hraničnímu přechodu do Polska poškodila na počátku srpna velká voda, která strhla pětimetrovou opěrnou zeď v délce zhruba 60 metrů. Silnice je nyní v těchto místech zúžená, provoz v obou směrech je ale zachován. Velké škody způsobila také voda na komunikaci podél Jizery směrem k Jablonci nad Jizerou, tam budou v letošním roce provedeny jen nejnutnější opravy a pokračovat budou v příštím roce.

 

Norma - více za Vaše peníze [Harrachov]
V Harrachově nová prodejna potravin přeci jen bude.
Lidé z Harrachova na kvalitní prodejnu čekají již několik let. Původně zde měl být postaven market společnosti Plus, ale investice se nakonec nezdařila. Firma Real-sant, která od města pozemek odkoupila, nyní vyjednává s dalšími zájemci, například společností Norma. Obě strany zatím vyjednávají o dalším postupu.

 

Eurokommunale [Harrachov]
V letošním roce Harrachov slaví již páté výročí od uzavření partnerství s polskou Szklarskou Porebou. V rámci mezinárodní spolupráce město začalo rozebíhat projekt Eurokommunale, který je zaměřený na ekologické zpracování odpadu. Představitelé krkonošských obcí a měst na obou stranách hor se spolu s představiteli dalších evropských států setkávají pravidelně. "Projekt Eurokommunale, který se u nás po vzoru sousedních zemí rozebíhá, je zaměřený na likvidaci odpadu ve chráněných oblastech," informoval starosta Václav Cajthaml. Poslední setkání v Reichenbachu bylo rámcově zaměřené právě na komunální odpad a globální následky znečišťování životního prostředí. Zástupci jednotlivých států zde postupně představili osvědčené prostředky likvidace odpadu.
"Postupy, o kterých jsme se dozvěděli byly velice poučné. Zaujal nás především australský model, kdy se 80 procent odpadu recykluje, 15 zneutralizuje do té míry, že již nemůže prostředí poškodit a zbylých pět procent se odveze na skládku," dodal Václav Cajthaml. Harrachov se nechal v likvidaci odpadu na chráněném území inspirovat svými zahraničními kolegy. Ekologické postupy zpracování odpadu jsou nicméně velmi finančně náročné.

Počátkem listopadu bude Harrachov pořádat pracovní schůzku právě tohoto projektu, které se zúčastní sedm měst a obcí z pěti států.


[ dh ]

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS