Zpět      Tisk     Všechny články

Tip na výlet

25.9.2006 v 08:09

Nad obcí Lučany nad Nisou, v nadmořské výšce 797 m byla koncem 19. století postavena 16 m vysoká dřevěná rozhledna. Dřevěnou stavbu 16 metrů vysokou zde nechala postavit lučanská sekce Německého Horského spolku pro Jizerské hory (zal. 1887). Vyhlídka byla během svého provozu několikrát silně poškozena a často byla mimo provoz. V roce 1892 byla na Brambrerku vystavěna turistická chata.


V roce 1912 se lučanští rozhodli dřevěnou věž, která shořela, nahradit rozhlednou kamennou. Autorem projektu byl zkušený stavitel rozhleden jablonecký Robert Hemmrich. Celkem 21 metrů vysoká rozhledna z žulových kvádrů byla slavnostně zpřístupněna 16. června 1912. Z jejího vyhlídkového ochozu, kam se dostaneme po originálním dřevěném schodišti, můžeme zahlédnout hlavně panorama Jizerských Hor, a město Jablonec nad Nisou. Vidět bývá také například Sněžka, Černá hora, Bezděz i Ještěd. Na její ochoz ve výšce 18,5 metrů vede 96 schodů.
Nedaleko Bramberku se nachází Slovanka a Královka, dá se říci, že tyto tři rozhledny tvoří trojúhelník - zkuste nenáročný podzimní výlet a obejděte je všechny.

Jak se tam dostat?
Na tento vrchol se nejlépe dostanete od obce Lučany nad Nisou, která se nachází od Jablonce nad Nisou směrem na Tanvald. Je to pro pěší velice příjemný výstup lesem, po červené turistické značce asi 2,5Km. Autem a na kole se dá dojet po silnici též z Lučan a zaparkovat přímo pod rozhlednou na vyhrazeném parkovišti MAPA

BRAMBERK (787m n.m.)

Vstupné:
20,- dospělí, děti 10,-

Lučany nad Nisou 493
tel. 483 300 721

Otevřeno:
celoročně denně 11.00 – 17.00, kromě pondělí. Klíč k vyzvednutí na hotelu Krásný nebo na chatě Bramberk

 

[ dh kresba: K. Stibral ]

 

Další tipy na výlet
 

ik Hrad Trosky

Tato památka je zasazena do malebné krajiny Českého ráje, který se stal ostrůvkem klidu a pohody s nádhernou přírodou.

ik Bozkovské dolomitové jeskyně

Bizarní labyrint chodeb s různými odstíny sintrových náteků

ik Nejvyšší hora české části Jizerských hor

A jaký je vlastně výhled ze Smrku — „krále Jizerských hor“? Přijďte se podívat, budete mile překvapeni!

 

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS