Zpět      Tisk     Všechny články

Krátké depeše

16.8.2006 v 08:37

Přes hranice jen osobní doprava [Harrachov]

Kamiony se tři měsíce nedostanou na harrachovský hraniční přechod. Silnici na polské straně Krkonoš totiž strhla povodeň a cesta je pro velká auta neprůjezdná. Na polské straně za hraničním přechodem mají nyní vozidla těžší tři a půl tuny zákaz projíždět.

Obyvatelé Harrachova uzavírku pro kamiony uvítali. Hluk a další problémy spojené s nákladní dopravou je totiž trápí tak, že proti ní sepsali petici. „Konečně tu máme alespoň na čas klid,“ řekl starosta Cajthaml.

 

Přehrada Souš se otevře veřejnosti [Desná v Jizerských horách]
Společnost pro Jizerské hory (SPJH) a ekologická poradna Orsej uspořádají počátkem září pro veřejnost prohlídku místa pro odběr vody v přehradní nádrži Souš u Desné v Jizerských horách. Přehrada bude v následujících letech kvůli rekonstrukci uzavřena.

"Lidé přijíždějí kvůli návštěvám přehrad až ze stokilometrové vzdálenosti. Zajímají se hlavně o bezpečnost přehrad a jejich protipovodňovou funkci" říká Projektový manažer Společnosti pro Jizerské hory Martin Jaroušek

 

Krkonošské přehrady [Krkonoše]
"Hrozba, že celá obec Vilémov, část Pasek nad Jizerou, Kořenova a Harrachova časem zmizí pod vodou, se jeví reálně. Klesá cena pozemků, padla i plánovaná výstavbu rodinných domů," tvrdí pasecká starostka Hana Růžičková.

Podle vodohospodářů není důvod k panice, protože jde jen o hájení území pro příští generace. "Chystají se jen podklady, zda by taková varianta byla vůbec možná," upozornila mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

 

Rozbitá silnice k Jizerce [Kořenov]
Nebezpečné úseky zmizí ze šestikilometrové horské silnice, kudy jezdí z Kořenova - Horního Polubného do osady Jizerka motorizovaní turisté i cyklisté. Většinu velmi poškozené vozovky opraví firmy ještě letos, zbytek prací provedou příští rok. Rekonstrukce si vyžádá 21 milionů korun, 13 milionů poskytne Evropská unie a osm milionů Liberecký kraj, řekl náměstek ředitele krajské správy silnic Jan Douděra.

Rytí skla v Harrachově [Harrachov]
Putovní sklářská škola Dominika Bimana, která vznikla před šesti lety chce V Harrachově začít nabízet rytecké kurzy turistům a široké veřejnosti. Biman, jehož jméno škola nese, byl nejznámějším českým rytcem. Žil v letech 1800 až 1857 a v harrachovské sklárně hraběte Harracha, dnešní sklárně Novosad a syn, se vyučil. Bimanovu školu podporuje česko-německý Fond budoucnosti.

 

Krkonošské muzeum [Jilemnice]
Otevření nových výstavních prostor je pro každé muzeum velkou událostí a některým muzejníkům se nepoštěstí za celý život vstoupit do zbrusu nových vlastních expozic. V jilemnickém Krkonošském muzeu Správy KRNAP se takové radosti dočkali 30. června tohoto roku, kdy byly otevřeny zcela rekonstruované prostory v domu čp. 1, patřícím do areálu harrachovského zámku.

Dům číslo 1 je barokní stavba z počátku 18. století, která od počátku sloužila jako úřednická budova, kde byly kanceláře a byty vyšších úředníků jilemnického panství patřícího hrabatům z Harrachu. (více v některém z dalších článků)

 

[ dh ]

Webkamery

 On-line webové kamery v okolí Harrachova

Nahoru Všechny články Hledat v aktualitách RSS